Roblox

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Roblox
Producent Roblox Corporation
Wydawca Roblox Corporation
Projektant

David Baszucki[1]

Silnik Ogre3D, ImPlicitNgine
Data wydania

2006[2]

Gatunek

MMOG

Tryby gry Gra jednoosobowa, wieloosobowa
Język angielski, niemiecki
Wymagania sprzętowe
Platforma Windows, Macintosh, iOS
Wymagania

22 MB wolnego miejsca na dysku, DirectX

Kontrolery mysz, klawiatura
Strona internetowa

Roblox – darmowa gra komputerowa z gatunku MMOG, wydana w 2006 roku przez amerykańskie studio Roblox Corporation. Jest to specyficzna gra, w której gracze samodzielnie kształtują rozgrywkę poprzez budowanie przedmiotów, miejsc akcji itp. Możliwe jest udostępnianie własnych tworów, zbudowanych z klocków przypominających klocki Lego[1][2]. Do tworzenia i edytowania miejsc służy program o nazwie Roblox Studio. Pozwala on na tworzenie systemów interakcji klocków między sobą i graczami. Istnieje też symulowanie podstaw fizyki i grawitacji.

Roblox dostępny jest na systemach operacyjnych Microsoft Windows i Macintosh poprzez Internet oraz na systemie iOS. Rozgrywka opiera się na modelu free-to-play, ale gracze mogą też płacić subskrypcję[2]. Gra osiągnęła wysoką popularność wśród graczy, na stan z czerwca 2011 roku posiadając 5,7 miliona użytkowników[2].

Rozgrywka[edytuj | edytuj kod]

W odróżnieniu od innych gier MMOG można dołączać do różnych gier. Oprócz grania jest możliwość stworzenie własnej gry. Do budowania jest używane ROBLOX Studio. Poza budowaniem w ROBLOX Studio można tworzyć skrypty Lua. ROBLOX Studio jest integrowane z własną wersją Wkipedii.

W ROBLOX istnieją 2 wirtualne waluty: Robux'y i Ticket'y. Za te pieniądze możemy kupowywać czapki, koszule, spodnie, twarze, głowy, oraz inne wyglądy części ciała. Użytkownicy mogą też skorzystać z Builders Club który dzieli się na 3 abonamenty.

Pod koniec 2012 roku ROBLOX udostępniło aplikację mobilną którą można grać, kupowywać, pisać i ulepszać. Wersja mobilna jest dostępna na systemy iOS. ROBLOX pracuje nad wersją dla telefonów i tabletów z systemem Android.

Przypisy

  1. 1,0 1,1 Christian Nutt: Interview: Roblox, The Little-Known, User-Generated LEGO Competitor (ang.). Gamasutra, 2010-10-18. [dostęp 2012-09-17].
  2. 2,0 2,1 2,2 2,3 Colin Campbell: Interview: VCs Boost Building Game Roblox With $4M Injection (ang.). Gamasutra, 2011-06-14. [dostęp 2012-09-17].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]