Rock chrześcijański

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rock chrześcijański (ang. Christian rock) - chrześcijański nurt w muzyce rockowej.

Fakt przynależności do rocka chrześcijańskiego determinują tylko teksty piosenek i deklaracja twórcy. W sferze tekstowej odnosi się on do religijnej - a ściślej chrześcijańskiej - kontemplacji, modlitwy lub sławienia Boga. W zasadzie każdy gatunek wewnątrz muzyki rockowej wykształcił swój chrześcijańsko-religijny styl.

Rock chrześcijański najczęściej związany jest z takimi gatunkami, jak soft rock, folk rock i country rock, rhythm and blues, lecz Christian rock nie jest też obcy takim gatunkom, jak punk rock, rap, a nawet heavy metal.

Nurtu rocka chrześcijańskiego nie należy mylić z popularną w Polsce piosenką religijną, która rzadko wywodzi się z rockowych korzeni.

Wykonawcy[edytuj | edytuj kod]

Głównie są to artyści, którzy całą swoją twórczość dedykowali temu nurtowi, np. Thousand Foot Krutch, Larry Norman, Phil Keaggy, Skillet, Randy Stonehill, King's X, Stryper, Casting Crowns, Jeremy Camp, a także tacy, którzy mają okresy tworzenia muzyki chrześcijańskiej, lub w całej swej twórczości często wracają do tego nurtu np.:

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]