Roddy McDowall

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Roddy McDowall
Roddy McDowall w 1988 roku.
Roddy McDowall w 1988 roku.
Imię i nazwisko Roderick Andrew Anthony Jude McDowall
Data
i miejsce urodzenia
17 września 1928 r.
Anglia Herne Hill, w dzielnicy Londynu, Anglia, Wielka Brytania Wielka Brytania
Data
i miejsce śmierci
3 października 1998 r.
Stany Zjednoczone Studio City, Los Angeles, w stanie Kalifornia, USA
Commons Multimedia w Wikimedia Commons

Roderick Andrew Anthony Jude McDowall (ur. 17 września 1928 roku w Herne Hill, w dzielnicy Londynu, w Anglii, zm. 3 października 1998 roku w Studio City, w dzielnicy San Fernando Valley, w regionie Los Angeles) − brytyjski aktor, reżyser i producent filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Syn urodzonej w Irlandii Winsfriede L. (z domu Corcoran), która marzyła o zawodzie aktorki i Andrew Thomasa McDowalla, handlowca portowego szkockiego pochodzenia, dorastał wraz z siostrą Virginią (19272006).

Mając dziesięć lat zadebiutował na ekranie w filmie kryminalanym Morderstwo w rodzinie (Murder in the Family, 1938) z Jessicą Tandy, Sarah Siddons (1938) i komedii Widzę lód (I See Ice, 1938). W wieku dwunastu lat wraz z rodziną przybył do USA z powodu trwającego bombardowania Wielkiej Brytanii przez nazistowskie Niemcy. Zagrał postać Huw Morgana w dramacie familijnym Zielona dolina (How Green Was My Valley, 1941) i Francisa Chisholma w dzieciństwie w dramacie Klucze królestwa (The Keys of the Kingdom, 1944) u boku Gregory Pecka. W 1946 roku ukończył szkołę średnią University High School w Zachodnim Los Angeles.

Trzykrotnie spotkał się na planie ze swoją przyjaciółką Elizabeth Taylor; w Lassie wróć (Lassie Come Home, 1943), melodramacie wojennym Białe urwiska Dover (The White Cliffs of Dover, 1944) oraz Kleopatra (Cleopatra, 1963) w roli późniejszego cezara Oktawiana Augusta, za którą był nominowany do nagrody Złotego Globu.

W 1960 roku jego sceniczna rola Tarquina Edwarda Mendigalesa w broadwayowskiej sztuce Walka kogutów (The Fighting Cock) została uhonorowana nagrodą Tony.

Za postać Philipa Hamiltona w serialu muzycznym NBC Niedzielny przypadek (Sunday Showcase, 1960) odebrał nagrodę Emmy. Sławę zawdzięcza roli szympansa Galena w serialu CBS Planeta Małp (Planet of the Apes, 1974). Kreacja Petera Vincenta, prezentera telewizyjnych horrorów zwanego pogromcą wampirów w horrorze Postrach nocy (Fright Night, 1985) przyniosła mu nagrodę Saturna.

Był prawdopodobnie tzw "ukrytym gejem"[1] chociaż nigdy sam nie określił swoje seksualności.

W dniu 3 października 1998 roku, w wieku 70. lat, zmarł w swoim domu w Studio City, dzielnicy Los Angeles na nowotwór złośliwyraka płuc.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

filmy kinowe[edytuj | edytuj kod]

filmy TV[edytuj | edytuj kod]

seriale TV[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy