Roger Rivière

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Roger Rivière
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

23 lutego 1936
Saint-Étienne

Data i miejsce śmierci

1 kwietnia 1976
Saint-Galmier

Dorobek medalowy
Reprezentacja  Francja
Mistrzostwa świata w kolarstwie torowym
złoto Liège 1957 Na dochodzenie
złoto Paryż 1958 Na dochodzenie
złoto Amsterdam 1959 Na dochodzenie

Roger Rivière (ur. 23 lutego 1936 w Saint-Étienne – zm. 1 kwietnia 1976 w Saint-Galmier) – francuski kolarz torowy i szosowy, trzykrotny torowy mistrz świata.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Pierwszy sukces w karierze Roger Rivière osiągnął w 1955 roku, kiedy zwyciężył w klasyfikacji generalnej francuskiego Circuit d'Auvergne. Na rozgrywanych dwa lata później torowych mistrzostwach świata w Liège Rivière zwyciężył w indywidualnym wyścigu na dochodzenie zawodowców. Sukces z Liège powtórzył także na dwóch kolejnych edycjach MŚ: mistrzostwach w Paryżu w 1958 roku oraz mistrzostwach w Amsterdamie w 1959 roku. W 1957 roku ustanowi nowy kolarski rekord świata w jeździe godzinnej z wynikiem 46,923 km. Rekord ten przetrwał nieco ponad rok, do momentu, w którym sam Rivière poprawił go, uzyskując 47,346 km. Ten drugi wynik został poprawiony dopiero 9 lat później przez Belga Ferdinanda Bracke. Zdobył także dwa medale torowych mistrzostw kraju, w tym złoty w wyścigu na dochodzenie w 1957 roku. W wyścigach szosowych startował głównie na arenie krajowej, chociaż 1958 roku wygrał kryteria we włoskich Pesaro i Trieście, a w 1959 roku wygrał dwa etapy Vuelta a España, zajmując 6. miejsce w klasyfikacji generalnej wyścigu. Kilka tygodni później wystartował Tour de France, który ukończył na 4. miejscu w klasyfikacji generalnej i gdzie również wygrał dwa etapy.

W 1960 roku wystartował w Tour de France. Przed czternastym etapem z Millau do Awinionu Francuz zajmował drugie miejsce w klasyfikacji generalnej, tracąc do lidera Gastone Nenciniego z Włoch 1:38 min. Rivière przez cały etap trzymał się za plecami Włocha aż do momentu zjazdu z przełęczy Col de Perjuret, gdzie na jednym z zakrętów Roger nie wyhamował i uderzając w barierkę ochronną wypadł z trasy. Francuz spadł do wąwozu łamiąc dwa kręgi i doznając uszkodzenia rdzenia kręgowego[1]. Pierwotnie Rivière twierdził, że przyczyną wypadku były wadliwe hamulce, a następnie, że na obręczach kół znajdował się smar, czego nie potwierdziły oględziny roweru. Później Francuz przyznał się, że stosował dekstromoramid, środek przeciwbólowy z grupy opioidów, który mógł wpłynąć na jego refleks i ocenę sytuacji. W 1961 roku francuski magazyn Miroir du Cyclisme opublikował artykuł, w którym dietetyk kolarza przyznał, iż zawodnik mógł być do tego stopnia otumaniony środkami przeciwbólowymi, iż albo nie próbował hamować, albo nie mógł tego zrobić[2].

Po wypadku resztę życia spędził na wózku inwalidzkim. Po zakończeniu kariery otworzył między innymi restaurację w dolinie Rodanu, która jednak szybko upadła. Cierpiał na depresję, był też uzależniony od leków. Zmarł w wieku 40 lat na nowotwór gardła.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Die Tragödie um das Riesentalent Roger Rivière (niem.)
  2. Miroir du Cyclisme, France, kwiecień 1961