Rolls-Royce Holdings

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez Paweł Ziemian BOT (dyskusja | edycje) o 06:50, 16 sty 2018. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Silnik Rolls-Royce Trent 900 na samolocie Airbus A380

Rolls-Royce plc jest drugim co do wielkości producentem silników lotniczych na świecie. Oprócz lotnictwa cywilnego i wojskowego, produkuje silniki do jednostek pływających, w tym do okrętów podwodnych.

Historia

W 1904 roku powstała spółka Rolls-Royce, stworzona przez Henry'ego Royce'a i Charlesa S. Rollsa. Pierwszy silnik lotniczy powstał na potrzeby pierwszej wojny światowej w 1914 roku. Był to silnik zwany Eagle, użyty m.in. do pierwszego przelotu z Wielkiej Brytanii do Australii. W latach 20. konstruował jednostki o oznaczeniu R. W czasie drugiej wojny światowej produkował silniki Merlin, napędzające takie samoloty jak; Supermarine Spitfire, Hawker Hurricane czy North American P-51 Mustang. W 1953 rozpoczęto produkcję elementów do silników odrzutowych, m.in. do samolotu Boeing 707. W latach sześćdziesiątych pojawił się Harrier, samolot pionowego startu, z silnikami Pegasus produkcji Rolls-Royce'a. Silnik RR RB.211 został wybrany jako jedyna jednostka napędzająca szerokokadłubowy Lockheed TriStar. Z powodu wysokich kosztów rozwojowych RB.211 firma znalazła się na skraju bankructwa, co 23 lutego 1971 doprowadziło do jej nacjonalizacji[1].

W 1973 nastąpił podział firmy na Rolls-Royce plc i Rolls-Royce Motor Cars, która zajmuje się produkcją samochodów. W 1995 firma nabyła amerykańską wytwórnię Allison Engine Company. W 1998 roku Rolls-Royce Motor Cars został sprzedany koncernowi Volkswagen, jednak prawa do nazwy zachowała firma BMW, która stała się właścicielem szacownej marki (samochodów) w 2003 roku.

Silniki

Firma Rolls-Royce plc produkowała lub nadal produkuje silniki m.in. do:

inne:

Przypisy

Linki zewnętrzne