Roman Żurek

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roman Żurek
Roman Żurek
Zawód artysta kabaretowy

Roman Żurek – założyciel, autor skeczów oraz aktor kabaretu Neo-Nówka.

Najbardziej charakterystycznymi jego rolami kabaretowymi są kreacje pani Janiny, słuchaczki Radia Maryja noszącej moherowy beret, Wandzi z charakterystyczna torebką zrobioną z paska przyczepionego do kwiecistej reklamówki, złomiarza Heńka oraz świętego Piotra i Lucyfera. Okazyjnie występuje także w improwizowanym serialu Spadkobiercy (jednak żaden z odcinków z jego udziałem nie był rejestrowany dla telewizji). Wcielał się w postać Wujka Złomka w serialu kabaretowym TVP 2 Rodzina Trendych.

Urodził się w Jeleniej Górze, wychował w Świerzawie, od czasów studenckich mieszka we Wrocławiu. Ukończył studia historyczne. Na piątym roku rozpoczął studia na drugim kierunku – psychologii – jednak później zrezygnował z nich. Ponadto po studiach ukończył półroczną szkołę podchorążych.

W latach 2002-2006 pracował jako nauczyciel historii oraz wiedzy o społeczeństwie w IX Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego we Wrocławiu oraz w Gimnazjum Gminnym w Sobótce, nieopodal Wrocławia. Karierę nauczycielską przerwał w październiku 2006 roku z powodu braku możliwości pogodzenia pracy z działalnością kabaretową.

Żonaty, ma córkę i syna.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Paweł Rusiak, Taka Neo-Nówka, jaka wywiadówka, w: „Dlaczego?”, nr 5 (109), maj 2009.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]