Romulus Augustulus

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Romulus Augustulus
Imiona Flavius Romulus
Panował jako Romulus Augustus
Czas panowania 31 października 475 r. - 4 września 476 r.
Data urodzin ok. 463 r.
Data śmierci po 507 r. - Castellum Lucullanum
Moneta
RomulusAugustus.jpg
Lista cesarzy rzymskich

Flawiusz Romulus Augustus (Flavius Romulus Augustus), zwany później przez swych wrogów szyderczo Augustulusem (urodzony ok. 463, zmarł po 507 r.) – ostatni cesarz zachodniorzymski. Syn Orestesa, naczelnika wojsk, który w rzeczywistości sprawował władzę.

Cesarstwo zachodniorzymskie w przededniu upadku.

Panował od 31 października 475 do 4 września 476 roku, gdy został pozbawiony władzy przez Odoakra, który jednak zachował ustępującego cesarza przy życiu, obdarzył go majątkiem ziemskim na północ od dzisiejszego Neapolu i nakazał wypłacanie corocznej renty w wysokości 6000 solidów (odpowiadało to mniej więcej rocznemu dochodowi rzymskiego senatora). Zamieszkał w willi Castellum Lucullanum.

Koniec jego panowania uważa się za koniec cesarstwa zachodniorzymskiego. Często data ta jest też uznawana za symboliczny koniec starożytności.

Jego dalsze losy są nieznane. Prawdopodobnie żył jeszcze długo i pobierał rentę zarówno od Odoakra, jak i jego następców, w tym Teodoryka Wielkiego. Kasjodor w 507 (lub 511) r. napisał w imieniu tego władcy list do "Romulusa", potwierdzający wypłacanie mu renty. Większość historyków identyfikuje owego "Romulusa" z byłym cesarzem. Uważa się, że Romulus Augustulus zmarł przed przywróceniem władzy bizantyjskiej w Italii (536 r.)

Imię[edytuj | edytuj kod]

Zadziwiający zbieg okoliczności sprawił, że (co z ironią odnotowali już historycy wczesnego średniowiecza) ostatni cesarz zachodniorzymski nosił imiona założyciela Rzymu - Romulusa oraz pierwszego cesarza rzymskiego - Oktawiana Augusta. Podobna sytuacja miała miejsce niemal 1000 lat później w momencie upadku cesarstwa wschodniorzymskiego; ostatni cesarz bizantyjski Konstantyn XI Dragazes nosił imię tego, który uczynił Bizancjum jedną ze stolic cesarstwa - Konstantyna Wielkiego.

Charakter rządów[edytuj | edytuj kod]

Obejmując rządy, Romulus Augustulus miał 12 lat (był młodszy niż Heliogabal czy Aleksander Sewer, mający w roku objęcia rządów 14 lat). Jak dwaj wymienieni był marionetką w rękach swojej rodziny, z tą małą różnicą, że Romulusem kierował ojciec, a dwoma pozostałymi babka Julia Maesa oraz ich matki Julia Soaemias (Heliogabala) i Julia Mamea (Aleksandra Sewera)[1].

Film[edytuj | edytuj kod]

Romulus Augustulus jest jedną z głównych postaci filmu z 2007, pt. "Ostatni Legion" - który to film, pełen anachronizmów i przeinaczeń, podaje jedną z "możliwych" wersji życia ostatniego cesarza Rzymu, utożsamiając go z królem Brytanii - Utherem Pendragonem, pogromcą złego króla Vortigerna i ojcem króla Artura.

Przypisy

  1. Informacje uzyskane z książki Aleksandra Krawczuka "Poczet Cesarzy rzymskich"

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Kazimierz Lepszy (red.): Słownik biograficzny historii powszechnej do XVII stulecia. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1968.