Ronald Speirs

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ronald C. Speirs
Sparky
Ilustracja
podpułkownik podpułkownik
Data i miejsce urodzenia

20 kwietnia 1920
Edynburg

Data i miejsce śmierci

11 kwietnia 2007
Glasgow (Montana)

Przebieg służby
Lata służby

19421966

Siły zbrojne

 US Army

Jednostki

101 Dywizja Powietrznodesantowa

Główne wojny i bitwy

II wojna światowa

wojna koreańska

Odznaczenia
Combat Infantryman Badge Army Airborne Basic Parachutist Badge
Srebrna Gwiazda (Stany Zjednoczone)
Brązowa Gwiazda - trzykrotnie (Stany Zjednoczone)
Purpurowe Serce - czterokrotnie (Stany Zjednoczone)
Presidential Unit Citation - baretka wojsk lądowych Medal Kampanii Amerykańskiej (USA) Medal Kampanii Europy-Afryki-Bliskiego Wschodu (USA) Medal Zwycięstwa w II Wojnie Światowej (USA) Medal Armii Okupacyjnej (USA) Medal Służby Obrony Narodowej Medal Służby w Korei Korea Defense Service Medal Medal Służby w Wietnamie
Krzyż Wojenny 1939–1945 z brązową palmą (Francja)
Medal Wyzwolenia Francji Vietnam Campaign Medal (Wietnam Płd.) Medal ONZ za służbę w KOREI

Ronald C. Speirs (ur. 20 kwietnia 1920 w Edynburgu, zm. 11 kwietnia 2007 w Glasgow w stanie Montana) – amerykański podpułkownik, żołnierz 101 Dywizji Powietrznodesantowej.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Dzieciństwo i młodość[edytuj | edytuj kod]

Speirs urodził się w Edynburgu w Szkocji w roku 1920. W 1925 roku przeniósł się do Bostonu w Stanach Zjednoczonych. Będąc uczniem przeszedł szkolenie wojskowe, później wstąpił do armii. W Anglii został mu przydzielony pluton w kompanii D.

II wojna światowa[edytuj | edytuj kod]

Speirs został zrzucony nad Normandią w Dniu D. Bardzo szybko odnalazł oddziały amerykańskie i dołączył do sztabu. Kompania E miała zadanie zniszczyć działa ostrzeliwujące plażę Omaha. Ronald Speirs samodzielnie zniszczył jedno takie działo bez osłony i pomocy. Podczas ataku na miasteczko Foy w Belgii Speirs objął dowodzenie natarciem po Normanie Dike'u, który załamał się na polu walki. Dike wydał rozkaz plutonowi, aby okrążył miasto i zaatakował od tyłu. Gdy kompania straciła z tym plutonem łączność, Speirs przebiegł przez całe miasto, połączył się z plutonem a następnie wrócił, nie zważając na niemieckie działa, piechotę i czołgi. Miał zamiar wyruszyć na Pacyfik, lecz wojna się skończyła.

Okres powojenny[edytuj | edytuj kod]

Speirs został w armii. Walczył w wojnie koreańskiej, gdzie dowodził kompanią strzelców. Wykonał tam jeden skok spadochronowy. W 1956 roku ukończył kurs języka rosyjskiego i został łącznikiem przy Armii Radzieckiej w Poczdamie. Później został komendantem więzienia Spandau w Berlinie. W 1962 roku uczestniczył w amerykańskiej misji wojskowej w Laosie.

Kultura[edytuj | edytuj kod]

Jego postać została uwieczniona w książce Stephena Ambrose’a Kompania braci oraz serialu telewizyjnym o tej samej nazwie, w którym zagrał go Matthew Settle.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Stephen Ambrose, Band of Brothers: E Company, 506th Regiment, 101st Airborne from Normandy to Hitler's Eagle's Nest, Simon & Schuster, 1992, ISBN 0-7434-6411-7