Rondo turbinowe

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Przykład ronda turbinowego
Rondo turbinowe w Bielsku-Białej

Rondo turbinowe (ang. turbo roundabout) – rodzaj ronda zaprojektowanego w taki sposób, że potoki ruchu pasa wewnętrznego i zewnętrznego nie przecinają się.

Opis[edytuj | edytuj kod]

Rondo turbinowe wymaga od kierowcy dokonania wyboru kierunku jazdy przed wjazdem na rondo poprzez zajęcie właściwego pasa ruchu. W przeciwieństwie do zwyczajnego ronda nie ma on bowiem później możliwości zmiany pasa ruchu z zewnętrznego na wewnętrzny lub odwrotnie.

Pojazdy poruszające się po rondzie są w naturalny sposób kierowane na odpowiednie wyloty ronda, co zmniejsza ryzyko kolizji. Ustąpienie pierwszeństwa następuje tylko przy wjeździe na rondo, po czym w żadnym punkcie na rondzie lub przy zjeździe z niego nie występują punkty kolizyjne z innymi pojazdami.

Istnieje kilka odmian rond turbinowych. W zależności od liczby wjazdów i wyjazdów, możliwa jest taka konfiguracja ronda, która uniemożliwia zawracanie w jednym z kierunków. Czasami wybranie prawego pasa ruchu wymusza skręt w prawo już na najbliższym wylocie, jednak konstrukcja ronda i znaki poziome mogą również dopuszczać dalszą jazdę do kolejnego wylotu.

Rondem turbinowym było rondo w Katowicach przed jego przebudową[1]. Natomiast pierwszym rondem turbinowym w Polsce przy zjeździe z autostrady, jest zbudowane w Prądach koło Opola na połączeniu autostrady A4 i drogi krajowej 46 (50°39′58″N 17°42′01″E/50,666111 17,700278)[2]. Rondem turbinowym jest Rondo Sybiraków w Zabrzu, znajdujące się pod trasą DTŚ i łączące ją z innymi trasami miasta.

Rondo pół-turbinowe[edytuj | edytuj kod]

W praktyce występują także tzw. ronda pół-turbinowe (o cechach rond turbinowych), gdzie na jednym pasie jest możliwa jazda w więcej niż jednym kierunku, a także dopuszczalne jest wykonanie manewru zmiany pasa ruchu podczas jazdy po rondzie. Przykładem takiego rozwiązania jest rondo Zgrupowania AK „Radosław” w Warszawie[3].

Przypisy

  1. http://bi.gazeta.pl/im/7/11314/z11314097Q,Rondo-w-Katowicach-przed-przebudowa--kwiecien-2002.jpg
  2. Opole: Rondo turbinowe w Prądach będzie zgłoszone do konkursu Modernizacja Roku - 17 marca 2009
  3. Henryk Próchniewicz: Ronda. Trudne sytuacje na drodze (dodatek do „Dziennika Gazety Prawnej”). Warszawa: Infor Biznes, 2013, s. 47–48.