Rose Hill

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy aktorki brytyjskiej. Zobacz też: inne znaczenia tej nazwy.
Rose Hill
Imię i nazwisko Rose Lilian Hill
Data i miejsce urodzenia 5 czerwca 1914
Londyn
Data i miejsce śmierci 22 grudnia 2003
Londyn
Zawód aktorka

Rose Lilian Hill (ur. 5 czerwca 1914 w Londynie, zm. 22 grudnia 2003 tamże) - brytyjska aktorka i śpiewaczka, najszerzej znana z roli Fanny La Fan w serialu komediowym 'Allo 'Allo!.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Była absolwentką uczelni artystycznej Guildhall School of Music and Drama. W 1939 zadebiutowała na scenie operowej. Była sopranem, zwykle występującym jako subretka lub sopran liryczny. Miała w swoim repertuarze m.in. takie role jak Despina w Così fan tutte, Barbarina w Weselu Figara czy Lucy w Operze żebraczej. W 1958 zadebiutowała jako aktorka filmowa, w obrazie The Bank Raiders. Od tego czasu regularnie pojawia się gościnnie w filmach i serialach, m.in. w Armii tatuśka, jednak największe sukcesy odnosiła jako aktorka teatralna. Przez wiele lat była członkinią Royal Shakespeare Company. W 1982 otrzymała swoją zdecydowanie najgłośniejszą rolę telewizyjną, jako nieznośna teściowa głównego bohatera sitcomu 'Allo 'Allo!. Występowała w tym serialu aż do końca jego produkcji w 1992 roku. W 1994 przeszła na emeryturę.

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

Przez wiele lat jej mężem był zmarły w 1985 John St Leger Davis, z którym miała jedno dziecko. Ostatnie lata życia spędziła w Denville Hall, najbardziej znanym brytyjski domu dla emerytowanych aktorów. Tam też zmarła w wieku 89 lat.

Filmografia (wybór)[edytuj | edytuj kod]

Życie osobiste[edytuj | edytuj kod]

Jej mężem był John St. Leger Davis (zm. 1985). Miała z nim jedno dziecko.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]