Rosen Plewnelijew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rosen Plewnelijew
BG President Rosen Plevneliev.JPG
Data i miejsce urodzenia 14 maja 1964
Goce Dełczew
Prezydent Bułgarii
Przynależność polityczna GERB
Okres urzędowania od 22 stycznia 2012
Wiceprezydent Margarita Popowa
Poprzednik Georgi Pyrwanow
Minister rozwoju regionalnego i robót publicznych
Przynależność polityczna GERB
Okres urzędowania od 27 lipca 2009
do 7 września 2011
Poprzednik Asen Gagauzow
Następca Liljana Pawłowa
Odznaczenia
Order Stara Płanina (Bułgaria) Krzyż Wielki Orderu Zbawiciela (Grecja)
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons

Rosen Asenow Plewnelijew, bułg. Росен Плевнелиев (ur. 14 maja 1964 w Goce Dełczew) – bułgarski inżynier, przedsiębiorca i polityk, członek partii GERB oraz z jej ramienia minister rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa (2009-2011).

Zwycięzca wyborów prezydenckich w październiku 2011 i od 22 stycznia 2012 prezydent Bułgarii.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jest absolwentem Wydziału Informatycznego Uniwersytetu Technicznego im. Lenina w Sofii (1989). Po zakończeniu studiów rozpoczął pracę naukową i badawczą w Instytucie Techniki Mikroprocesorowej UT.

Po upadku komunizmu w 1990 odszedł do biznesu. Założył firmę budowlaną Iris International SA (później przekształcona w Linbyłgariję). W ciągu kolejnej dekady brała ona udział w budowie lub przebudowie m.in. hotelu Sheraton w Sofii oraz prestiżowych kompleksów Centrum Daimler-Chrystler i Business Park Sofia. Firma miała także stałych klientów w Niemczech. W 2007 Plewnelijew został członkiem zarządu Konfederacji Pracodawców i Przemysłowców w Bułgarii[1].

W czerwcu 2009, na miesiąc przed wyborami parlamentarnymi, został przedstawiony jako członek zespołu ekonomicznego partii Obywatele na rzecz Europejskiego Rozwoju Bułgarii (GERB), która ostatecznie wybory wygrała[2]. Plewnelijew, mimo iż nigdy wcześniej nie był zaangażowany w politykę, a w GERBie był zaledwie od miesiąca, otrzymał tekę ministra rozwoju regionalnego i robót publicznych w rządzie Bojka Borisowa.

W latach 2010-2011 zajmował czołowe miejsca w rankingach na najpopularniejszego polityka Bułgarii. Zdaniem komentatorów był on postrzegany jako najbardziej kompetentny minister w gabinecie[2].

4 września 2011 został przedstawiony jako kandydat GERBu w wyborach prezydenckich, chociaż wcześniej więcej szans - zdaniem prasowych komentarzy - miał przewodniczący partii i wicepremier-minister spraw wewnętrznych, Cwetan Cwetanow. Premier Bojko Borisow podkreślał, że głównymi powodami, dla których to Plewnelijew otrzymał poparcie partii, były jego fachowość i zdolność do budowy skutecznego zespołu, co miał udowodnić działając zarówno w sektorze prywatnym, jak również jako minister[3]. Trzy dni później Plewnelijew zrezygnował ze stanowiska w rządzie[4]. Kandydatką na wiceprezydenta została minister sprawiedliwości, Margarita Popowa. Ich konkurentami w walce o urząd prezydencki był były minister spraw zagranicznych Iwajło Kałfin (Bułgarska Partia Socjalistyczna) oraz była komisarz Unii Europejskiej Meglena Kunewa (niezależna). W pierwszej turze wyborów 23 października 2011 zajął pierwsze miejsce, zdobywając 40,11% głosów poparcia. W drugiej turze 30 października 2011 uzyskał 52,58% głosów poparcia, pokonując Iwajło Kałfina. Urząd prezydenta objął 22 stycznia 2012[5].

Przypisy