Rosnieft

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rosnieft
Rosnieft
Stacja benzynowa należąca do spółki, w Moskwie.
Forma prawna spółka publiczna
Data założenia 1993
Siedziba Rosja Moskwa
Prezes Igor Sieczin
Ważni pracownicy Aleksandr Niekipielow
Branża przemysł petrochemiczny
Produkty ropa naftowa
gaz
Zatrudnienie 106,000 (2011)
Przychody 92 mld $ (2011)
Dochód 12,4 miliardów USD (2011)
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Mapa przedstawiająca, obszary złóż ropy naftowej i gazu na Morzu Karskim, które są eksploatowane przez Rosnieft i Exxon Mobil

Rosnieft (ros. Роснефть) – rosyjski państwowy koncern działający w branży petrochemicznej. Głównym akcjonariuszem spółki jest Rząd Federacji Rosyjskiej, posiadający 75,16 % akcji, 15 % akcji firmy znajduje się wolnym obrocie[1]. Według magazynu Fortune, koncern zajmował 179 miejsce na liście 500 największych firm na świecie w 2011 roku[2]. Wartość rynkowa koncernu na koniec 2006 roku wyceniana była na 83 miliardy dolarów. Dochody spółki w 2011 roku wyniosły około 12,4 mld $.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Firma "Rosnieft" powstała w 1993 roku jako przedsiębiorstwo unitarne na podstawie aktywów uprzednio posiadanych przez firmę naftową Rosneftegaz, następcy rozwiązanego w 1991 roku Ministerstwa Przemysłu Naftowego i Gazowniczego ZSRR. Podczas wczesnych lat 90. prawie wszystkie lokalne rosyjskie firmy naftowe i rafinerie ekstrahowano z Rosnieft tworząc dziesięć zintegrowanych przedsiębiorstw. Później ich liczba zmniejszyła się o połowę w wyniku przejęć. W dniu 29 września 1995 roku, w wyniku uchwały rząd Rosji przekształcił firmę w otwartą spółkę akcyjną. W tym czasie istniało kilka planów przygotowawczych do prywatyzacji spółki, jednak ostatecznie nigdy do żadnego nie doszło.

W 2000 roku produkcja ropy naftowej spółki kształtowała się na poziomie 98,56 milionów baryłek (13,47 mln ton), zwiększając się do 148,26 milionów baryłek (20,27 mln ton) w 2004 roku, tego samego roku pojawiła się szansa na połączenie spółki Gazpromem. Plany te jednak zostały porzucone w maju 2005 roku. Od 2004 roku spółka nabyła w serii aukcji rządowych aktywa przedsiębiorstwa Jukos[3][4], po tym gdy spółka ogłosiła bankructwo związane z aferą w jaką uwikłany był jej główny akcjonariusz Michaił Chodorkowski, większość z tych aukcji zostało wygranych przez Rosnieft[3]. W związku z czym w 2005 roku spółka była już drugim co do wielkości producentem ropy naftowej i gazu w Rosji przy średniej produkcji 1,69 milionów baryłek ropy naftowej dziennie.

W dniu 14 lipca 2006 roku, Rosnieft kierownictwo spółki przeprowadziło jedną z największych pierwszych ofert publicznych w historii finansowej Rosji, wystawiając około 15% swoich akcji na rosyjskiej giełdzie papierów wartościowych (RTS) i London Stock Exchange (LSE). Akcję spółki wyceniono wówczas na 7,55 dolarów za sztukę, co przyniosło około 10,7 miliardów zysku z sprzedaży 15 % akcji, i pomogło wycenić wartość spółki na 79,8 miliardów dolarów. Spółka również osiągnęła swój cel, jakim było zyskanie strategicznych inwestorów takich jak: koncern BP, Petronas i China National Petroleum Corporation, którzy kupiły akcje spółki o łącznej wartości 2,6 miliardów dolarów.

W dniu 14 stycznia 2011 roku spółka "Rosnieft" wraz z koncernem "BP" podpisały porozumienie w sprawie eksploatacji ropy naftowej na rosyjskim szelfie arktycznym pomiędzy półwyspem Jamał a Nową Ziemią[5], ostatecznie nie doszło do zatwierdzenia porozumienia gdyż umowa zostało zaskarżona do międzynarodowych sądów, przez spółki należące do grupy rosyjskich miliarderów (Alfa Group, Access Industries oraz Renova Group), będących również akcjonariuszami spółki TNK–BP[6]. W wyniku zablokowania możliwości eksploatacji złóż z spółką "BP", 30 sierpnia 2011 roku "Rosnieft" ogłosił, że nowa umowa określająca eksploatację złóż na Morzu Karskim, będzie realizowana przy współudziale firmy amerykańskiej firmy ExxonMobil[7]. W związku z umową w zamian, za udział w produkcji ropy z rosyjskich złóż, spółce Rosnieft z drobnymi zastrzeżeniem ze strony organów regulacyjnych w USA, przyznano udział w produkcji na polach roponośnych w Teksasie i w obszarach Zatoki Meksykańskiej[7].

Tego samego miesiąca spółka podpisała że wspólnie z koncernem "ExxonMobil", kolejną umowę tworzącą spółkę zajmującą się poszukiwaniem i wydobyciem ropy naftowej na obszarach Morza Czarnego[8] w pobliżu wybrzeży kraju krasnodarskiego.

Pod koniec października 2012 roku, kierownictwo koncernu ogłosiło chęć przejęcia trzeciego największego koncernu naftowego w Rosji "TNK–BP", ,za który musiał by zapłacić kwotę około 55 milardów dolarów[9] – gdy dojdzie do podpisania zapowiadanej umowy "Rosnieft" znajdzie się na pierwszym miejscu wśród koncernów naftowych na świecie pod względem zasobów i produkcji ropy naftowej wyprzedzając wielkie koncerny z USA i krajów bliskiego wschodu[10]. W dniu 8 marca 2013 roku, unijny organ do spraw antymonopolowych wyraził zgodę na przejęcie spółki TNK-BP, przez Rosnieft, nie doszukując się w umowie żadnych obaw o zachwianie konkurencyjności na rynku europejskim[11][12]. Transakcja została zakończona 22 marca 2013 roku[13], tym samym przedsiębiorstwo stało się największym na świecie producentem ropy naftowej[14].

Przedsiębiorstwo sponsoruje zespół hokejowy CSKA Moskwa[15], a jego prezes Igor Sieczin jest prezydentem klubu[16].

Przypisy