Planety z cyklu Diuna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Rossak)

W Uniwersum Diuny akcja rozgrywa się na powierzchni kilku planet, zaś o istnieniu innych wskazują rozmaite przypisy które Frank Herbert wprowadził do swojej powieści.

Arrakis[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Arrakis.

Kaitain[edytuj | edytuj kod]

Stolica Imperium rządzonego przez Ród Corrinów. Planeta posiada łagodny klimat[1]. Stolica planety to bogate miasto Korryntia[2].

Kaladan[edytuj | edytuj kod]

Siedziba Rodu Atrydów od 8711 roku. Większość powierzchni planety jest pokryta przez oceany. Ludzie na planecie są oddani Atrydom, uważając ich za bardzo dobrych władców. Tutaj rozpoczyna się akcja powieści, kiedy Atrydzi, z rozkazu Imperatora, zmuszeni są do opuszczenia planety i udania się na Arrakis by objąć planetę w lenno.

Planeta w większości pokryta jest wodą, na jej powierzchni występują silne wiatry. Lądy pokryte są mokradłami, podmokłymi łąkami i lasami. Podstawą gospodarki Kaladanu jest uprawa ryżu pundi[3] i hodowla bydła, jak również winnice. Ludność Kaladanu jest fanatycznie lojalna wobec tego rodu; planety bronią również oddziały świetnie uzbrojonych wojowników, a podstawą wojsk jest „potęga morska i powietrzna”[4].

Giedi Prime[edytuj | edytuj kod]

Planeta będąca siedzibą Rodu Harkonnenów. W czasach Dżihadu Butleriańskiego była to główna planeta Ligi Szlachetnych – bastionu wolnych ludzi, opierających się inwazji maszyn. W uniwersum Diuny nosiła kolejno dwie nazwy: Giedi Prime (gdy odgrywała rolę głównej planety Rodu Harkonnenów) oraz Gammu (głównie w 2 ostatnich częściach powieści). Giedi Prime była główną planetą Rodu Harkonnenów. Jej stolicą była Baronia, w której centralnym punkcie wznosiła się ogromna konstrukcja z plastali i zbrojonego plazu, długa na czterdzieści pięć kilometrów, szeroka na trzydzieści, o wysokości 950 pięter[5], mająca być przypieczętowaniem ich rządów na planecie.

Salusa Secundus[edytuj | edytuj kod]

Więzienna planeta w lennie Imperatora, gdzie rekrutuje on swoje elitarne oddziały wojskowe – Sardaukarów. Wiadomo, że planeta jest zbliżona warunkami do tych panujących na Arrakis, co daje żołnierzom niebywałą wytrzymałość.

Ix[edytuj | edytuj kod]

Źródło nowoczesnych technologii w Uniwersum Diuny, niekiedy łamiące Wielką Konwencję.

Wallach IX[edytuj | edytuj kod]

Dziewiąta planeta Laudżin, będąca macierzystą siedzibą Bene Gesserit. Posiada błękitnobiałe słońce[6] oraz surowy klimat[1].

Richese[edytuj | edytuj kod]

Druga planeta we wszechświecie słynąca z wyrobu maszyn, siedziba pomniejszego Rodu Richese[3]. Zniszczona przez Dostojne Matrony: „W kontynentach powstawały pęknięcia, w atmosferze szalały burze ryczących płomieni. Pasma fal elektromagnetycznych wypełniły krzyki rozpaczy, wrzaski bólu i przerażenia, a potem przeszywające uszy sprzężenie, kiedy unicestwiacze dokończyły dzieła zniszczenia. Zakłady zbrojeniowe, stocznie, miasta, łańcuchy górskie i całe oceany zamieniły się w zjonizowaną parę. Ziemia stała się wypaloną, pokrytą pęcherzami ceramiczną skorupą”[7]

Rossak[edytuj | edytuj kod]

Jedna z głównych planet Dżihadu Butleriańskiego, będąca częścią Ligi Szlachetnych. Większość jej powierzchni zajmuje nieprzenikniona dżungla, w której kryje się źródło wielu nietypowych leków. Z niej pochodzą także tzw. „Czarownice z Rossaka” które opanowały możliwość niszczenia umysłów Tytanów. Tutaj urodziła się i wychowała Norma Cenva – założycielka Gildii Kosmicznej.

Ginaz[edytuj | edytuj kod]

Planeta słynąca ze szkolenia doskonałych wojowników. Duncan Idaho jest mistrzem Miecza z Ginaza.

Tupile[edytuj | edytuj kod]

„Planeta azylu” (prawdopodobnie kilka planet), miejsce schronienia dla podbitych rodów Imperium. Położenie jej (ich) znane było jedynie Gildii i trzymane w tajemnicy na mocy pokoju gildyjskiego[8].

Kapitularz[edytuj | edytuj kod]

Jedna z „bezpiecznych” planet Zgromadzenia Żeńskiego, skolonizowana wkrótce po śmierci Boga Imperatora. Planetę otaczały statki pozaprzestrzenne, dzięki czemu planeta była niemożliwa do zlokalizowania (nawet Gildia Kosmiczna nie znała jej położenia). W czasie trwania akcji powieści Heretycy Diuny i Kapitularz Diuną jest to główna siedziba Matek Wielebnych, przeniesiona z Wallach IX.

Węzeł[edytuj | edytuj kod]

Wezeł był główną planetą Gildii Kosmicznej, na której znajdowała się ogromna twierdza, gdzie nawigatorzy mogli swobodnie przemieszczać się jej olbrzymimi korytarzami. Później, podczas inwazji Dostojnych Matron, Węzeł staje się ich główną planetą. Tutaj też Bene Gesserit przypuszczają atak na Dostojne Matrony.

Buzzell[edytuj | edytuj kod]

Jedna z planet Zgromadzenia Żeńskiego. Jest to chłodna planeta, prawie w całości pokryta oceanem. W oceanie na planecie żyły stworzenia, które wytwarzały Kojotyty – najcenniejsze klejnoty we wszechświecie.

Poritrin[edytuj | edytuj kod]

Występuje w cyklu „Legendy Diuny”. W czasach Dżihadu Butleriańskiego była siedzibą naukowca Tio Holtzmana oraz bezwzględnego Lorda Bludda. Zamieszkiwana przez wielu niewolników wyznających buddislam. Podczas buntu część z nich ucieka na Diunę.

Upamiętnienie[edytuj | edytuj kod]

Nazwy wzięte od planet cyklu Diuna noszą obszary pocięte dolinami (labyrinthi) znajdujące się na Tytanie - największym księżycu Saturna[9].

Labyrinthus[9] Planeta
Anbus Labyrinthus Anbus
Corrin Labyrinthus Corrin
Ecaz Labyrinthus Ekaz
Gammu Labyrinthus Gammu (Giedi Prime)
Gamont Labyrinthus Gamont
Gansireed Labyrinthus Gansireed
Ginaz Labyrinthus Ginaz
Grumann Labyrinthus Grumann
Harmonthep Labyrinthus Harmonthep
Ipyr Labyrinthus Ipyr
Junction Labyrinthus Węzeł
Kaitain Labyrinthus Kaitain
Kronin Labyrinthus Kronin
Lampadas Labyrinthus Lampadas
Lankiveil Labyrinthus Lankiveil
Lernaeus Labyrinthus Lernajos
Muritan Labyrinthus Muritan
Naraj Labyrinthus Naraj
Niushe Labyrinthus Niushe
Palma Labyrinthus Palma
Richese Labyrinthus Richese
Salusa Labyrinthus Salusa
Sikun Labyrinthus Sikun
Tleilax Labyrinthus Tleilax
Tupile Labyrinthus Tupile

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Herbert i Anderson ↓, cytat: „na Kaitain, klimat jest tak łagodny, a ja tęsknię za surowością Wallach IX”
  2. Herbert i Anderson ↓, cytat: „Ogromne budynki urzędowe, którymi szczyciła się Korryntia, stolica Kaitain, piętrzyły się nad Abulurdem Harkonnenem jakby wyczarowane w narkotycznej wizji. Nigdy dotąd nie widział tak potężnych konstrukcji, kunsztownych wykładzin, polerowanych kamieni niezwykłej wartości.”
  3. a b Frank Herbert: Diuna. Poznań: REBIS, 2007, s. 62.
  4. Frank Herbert: Diuna. Poznań: REBIS, 2007, s. 123.”- Nasze panowanie nad Kaladanem – mówił Leto – opierało się na potędze morskiej i powietrznej”.
  5. Heretycy Diuny. s. 434.
  6. Herbert i Anderson ↓, cytat: „Kiedy (...) Leta Atrydę i Rhombura Verniusa dostarczono już z pokładu liniowca na lądowisko Szkoły Macierzystej Bene Gesserit (...) nie było stąd widać błękitnobiałego słońca Wallach IX.”
  7. Łowcy z Diuny, tłumaczenie: Andrzej Jankowski.
  8. Frank Herbert: Diuna. Poznań: REBIS, 2007, s. 666.
  9. a b Nomenclature Search Results. USGS Gazetteer of Planetary Nomenclature. [dostęp 2023-10-03].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]