Rossijskaja Chokkiejnaja Liga

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rossijskaja Chokkiejnaja Liga
Rosyjska Hokejowa Liga
Российская хоккейная лига
Państwo  Rosja
Oficjalny skrót RHL
Dyscyplina hokej na lodzie
Data założenia 1992, 2011
Rozgrywki
Liczba drużyn 16
Zwycięzcy
Pierwszy zwycięzca Sławuticz Smoleńsk
Obecny zwycięzca Sławuticz Smoleńsk
Najwięcej zwycięstw Sławuticz Smoleńsk – 2
Oficjalna strona internetowa

Rossijskaja Chokkiejnaja Liga (ros. Российская хоккейная лига, РХЛ – pol. Rosyjska Hokejowa Liga, RHL) – trzeci poziom rosyjskich rozgrywek w hokeju na lodzie. Pierwszym jest Kontinientalnaja Chokkiejnaja Liga (KHL), drugim Wysszaja Chokkiejnaja Liga.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Do rozpadku ZSRR Wysszaja Liga była najwyższą klasą rozgrywkową. Drugą radziecką klasą ligową była wówczas Pierwaja Liga (ros. Первaя лигa) - rozgrywki określano też jako Klasa B. Niżej istniała Wtaraja Liga (ros. Вторaя лигa). Tenże podział został unieważniony w 1992, wówczas Wysszaja Liga stała się drugą klasą rozgrywkową. Najwyższą została Superliga.

W sezonie 2010/2011 liga nosiła nazwę Mistrzostwo Rosji wśród klubów regionów (ros. Первенство России среди клубных команд регионов). Do końca tego sezonu całe rozgrywki istniały pod nazwą Pierwaja Liga (ros. Первaя лигa (чемпионата России по хоккею с шайбой)), określana też jako RUS-3.

23 sierpnia 2011 Rosyjska Federacja Hokejowa (FHR) ogłosiła stworzenie Rossijskaja Chokkiejnaja Liga (RHL), które zastąpiły Pierwaja Liga.

Triumfatorzy trzeciej klasy rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Od czasu reformy rozgrywek hokejowych w Rosji po rozpadzie ZSRR, nie wyłania się ponadregionalnego mistrza trzeciej klasy rozgrywek, lecz niejako kilku zwycięzców bez rangi mistrza (następnie kluby te mają możliwość uzyskania awansu do drugiej klasy ligowej, obecnie WHL).

Charakterystyka i zasady rozgrywek[edytuj | edytuj kod]

Liga składa się z reguły z zespołów będących klubami farmerskimi klubów KHL i WHL. Są także rezerwowe drużyny z klubów występujących w wyższych rozgrywkach. Tym samym kluby te mogą systematycznie wprowadzać swoich młodych zawodników do gry na profesjonalnym poziomie.

Uczestnicy[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2008/2009 w rozgrywkach Pierwaja Liga występowało 58 klubów. Liga podzielona była na cztery Dywizje: Powołże (15), Centralna (20), Ural (14) oraz Syberia (9). W tym sezonie w lidze występowały trzy drużyny kazachskie

W sezonie 2010/2011 w rozgrywkach występowały kluby z Pierwaja Liga z sezonu poprzedniego 2009/2010 oraz zespoły, których nie przyjęto do WHL w edycji 2010/2011.

Po utworzeniu RHL w 2011 roku ustalono nowy podział rozgrywek - stworzono dwie Dywizje. Dywizja Zachód obejmuje od tej pory wcześniejsze Powołże i Centralną, zaś druga Dywizja Wschód scaliła poprzednie Ural i Zachodnia Syberia oraz Syberyjską i Daleki Wschód.

W edycji 2011/2012 występowało 24 kluby. Po sezonie 2011/2012 rozgrywki RHL opuściły kluby Buran Woroneż i THK Twer, które przyjęto do WHL.

W sezonie 2012/2013 występowały 22 zespoły - 12 w Dywizji Zachód i 10 w Dywizji Wschód.

Triumfatorzy[edytuj | edytuj kod]

Sezon 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce Sezon zasadniczy
2011/2012 Sławuticz Smoleńsk Buran Woroneż THK Twer Buran Woroneż
2012/2013 Mordowija Sarańsk Jamalskije Stierchi Sławuticz Smoleńsk Sławuticz Smoleńsk
2013/2014 Sławuticz Smoleńsk Mordowija Sarańsk Jamalskije Stierchi Sławuticz Smoleńsk

Drużyny w sezonie 2013/2014[edytuj | edytuj kod]

W sezonie 2013/2014 uczestniczy 22 drużyny - 12 w Dywizji Zachód i 10 w Dywizji Wschód. Ligę opuściły HK Lipieck, HK Biełgorod, HK Czełny, Sputnik Almietjewsk, Jantar Siewiersk, Sputnik Niżny Tagił 2, Szachtior Prokopiewsk, Zauralje Kurgan 2

Drużyna Miasto Klub nadrzędny
Dywizja Zachód
HK Briańsk Briańsk
CSK WWS Samara Samara Łada Togliatti
Kristałł Elektrostal Elektrostal
Mordowija Sarańsk Sarańsk
Progress Głazow Głazow Iżstal Iżewsk
Rostów Rostów nad Donem
Sławuticz Smoleńsk Smoleńsk
Sokoł Nowoczeboksarsk Nowoczeboksarsk
HK Tambow Tambow
Dywizja Wschód
Ałtaj Barnauł Barnauł
Angieł Sibiri Nowosybirsk
Buriewiestnik Jekaterynburg Jekaterynburg
Jamalskije Stierchi Nojabr´sk
Kiedr Nowouralsk Nowouralsk
Kristałł-Jugra Biełojarskij
Rubin-2 Tiumeń Rubin Tiumeń

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]