Roxette

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Roxette
Roxette-Roxette at Bospop festival The Netherlands 2011.jpg
Roxette w 2011 r.
Rok założenia 1986
Pochodzenie  Szwecja
Gatunek pop-rock[1], euro-pop[1], rock, soft rock, dance, contemporary pop[1], contemporary rock[1]
Wytwórnia płytowa EMI Svenska AB, Roxette Records, Capitol Records, Elevator ent.
Powiązania Gyllene Tider, Mamas Barn, Strul
Obecni członkowie
Gun-Marie Fredriksson, Per Håkan Gessle
Współpracownicy
Clarence Öferman
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Roxetteszwedzki duet reprezentujący nurt muzyki pop i rock. W jego skład wchodzą Per Gessle (gitara, wokal) oraz Marie Fredriksson (wokal). Jest to jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych lat 80., 90. XX w. oraz początku XXI w. Roxette ma na koncie ponad 50 milionów sprzedanych albumów i ok. 15 milionów singli; najpopularniejszy utwór – It Must Have Been Love – według szacunków w stacjach radiowych samych Stanów Zjednoczonych w latach 19902005 został odtworzony ok. 4 miliony razy.

Roxette potocznie nazywane jest "współczesną ABBĄ".

Historia[edytuj | edytuj kod]

Fredriksson i Gessle znali się od 1979 roku – współpracowała ona bowiem z bardzo popularnym od lat siedemdziesiątych głównie w Szwecji zespołem Gyllene Tider, w którym Gessle był wokalistą (w 1983 Gyllene Tider pod nazwą Roxette wydało singel Teaser Japanese). Pod wpływem sugestii EMI Marie i Per pod tą nazwą wydali pierwszy singel (początkowo mający być nagranym przez GT) Neverending Love. Nieoczekiwanie odniósł on bardzo duży sukces w Szwecji.

Po wydaniu tego singla Roxette koncertowało w Szwecji, zdobywając coraz większą popularność w tym kraju. Jednakże poza nim zespół wciąż pozostawał nieznany. W październiku 1986 został wydany debiutancki album Pearls of Passion sprzedany w nakładzie 800 tysięcy egzemplarzy. Nie odniósł on większego sukcesu poza Szwecją.

Marie Fredriksson, wokalistka Roxette. Fotografia z 1987 r.

Punktem zwrotnym w karierze duetu był rok 1988, kiedy to w październiku ukazał się drugi album zespołu – Look Sharp! zawierający przebój The Look. O jego ogromnym, światowym sukcesie zadecydował w dużej mierze przypadek – amerykański student Dean Cushman, przebywający w ramach wymiany w Szwecji jadąc w 1988 roku na święta do kraju zabrał ze sobą egzemplarz Look Sharp! i tam poprosił znajomego z miejscowej rozgłośni radiowej KDWB o jego odtworzenie na antenie. Dyrektor rozgłośni, przekonany, że oto w jego rękach znalazł się prawdziwy przebój, rozesłał kopie albumu (nagrane na kasetach magnetofonowych) do innych stacji radiowych. Dzięki temu w kwietniu 1989 roku The Look trafił na pierwsze miejsce listy Billboard Hot 100 i sprawił że Roxette stało się jednym z najbardziej znanych w USA zespołów, mimo że singel początkowo wcale nie był tam wydany oficjalnie. Od tej pory rozpoczął się szczytowy okres popularności Roxette. Był to wówczas jeden z najpopularniejszych zespołów muzycznych na świecie.

Pozycję zespołu ugruntowały kolejne przeboje: Dressed for Success, Listen to Your Heart oraz Dangerous. Na całym świecie album Look Sharp! został sprzedany w nakładzie 9 milionów egzemplarzy. W 1990 roku duet podbił świat balladą It Must Have Been Love, nagraną do filmu "Pretty Woman". Trzy lata wcześniej utwór ten był wydany bez powodzenia na singlu w niektórych krajach europejskich, pod zmienionym tytułem "Christmas for the Broken Hearted".

W marcu 1991 ukazał się album Joyride, który przyniósł kolejne wielkie hity: Joyride, Fading Like a Flower, The Big L. oraz Spending My Time. Na całym świecie krążek sprzedał się w nakładzie 11 milionów egzemplarzy i jest najlepiej sprzedającym się albumem Roxette. Na przełomie 1991 i 1992 zespół wybrał się w trasę koncertową Join the Joyride! World Tour 1991/92, podczas której odbyło się 108 koncertów obejrzanych przez ok. 1,7 mln osób.

W sierpniu 1992 został wydany album Tourism, na którym znalazło się kilka koncertowych nagrań, przez co mylnie uważany był za album koncertowy. Album promował wielki hit How Do You Do!. Krążek sprzedał się w nakładzie 6 milionów egzemplarzy. Płytę zakupiło już dwa razy mniej fanów i był to początek końca amerykańskiej kariery, gdzie zaczęła królować muzyka grunge. Mimo to w pozostałych krajach na świecie zespół wciąż należał do pierwszej ligi.

W 1993 Roxette nagrali koncert w popularnym cyklu MTV Unplugged.

W kwietniu 1994 pojawił się album Crash! Boom! Bang! najbardziej rockowa płyta duetu. Album ten rozszedł się w nakładzie blisko 5 milionów egzemplarzy, przynosząc przeboje Sleeping in My Car, Crash! Boom! Bang!, Fireworks i Run to You.

Na przełomie 1994 i 1995 duet wybrał się w trasę koncertową Crash! Boom! Bang! World Tour 1994/95, podczas której koncertował m.in. w RPA (koncerty tam obejrzało ok. 130 tys. osób), Japonii czy Chinach (był to pierwszy koncert zachodniego zespołu, jaki za pozwoleniem władz odbył się tam od 9 lat).

W 1996 działalność Roxette została zawieszona. Wcześniej w październiku wydany został album podsumowujący działalność, Don't Bore Us, Get to the Chorus! sprzedany w nakładzie 6 milionów egzemplarzy. Marie i Per zajęli się sprawami rodzinnymi; do tego został reaktywowany zespół Gyllene Tider, co wzbudziło euforię w Szwecji. Działalność duetu została wznowiona w 1999. W lutym został wydany album Have a Nice Day, jednakże odniósł on tylko umiarkowany sukces i to głównie w Europie, osiągając jedynie dwumilionowy nakład. Dosyć dużą popularność zyskały wówczas piosenki Wish I Could Fly oraz Stars. Nieco zmienił się charakter muzyki Roxette, gdyż poprzednie płyty zawierały utwory rockowe i popowe, a na Have a Nice Day znalazły się piosenki utrzymane w gatunku pop i dance.

Roxette podczas koncertu w 2001 roku

W kwietniu 2001 ukazała się płyta Room Service, która była promowana trasą koncertową Room Service Tour 2001 (ku zaskoczeniu opinii publicznej odbyły się wówczas koncerty m.in. w Rosji). Tak jak poprzedni album ten również odniósł umiarkowany sukces, głównie w Europie i rozchodząc się w nakładzie 1,5 miliona sztuk. Największą popularność zdobyły utwory The Centre of the Heart i Milk and Toast and Honey. Muzyka z tego albumu częściowo była powrotem do pop rocka, ale znalazły się tutaj także utwory utrzymane w charakterze podobnym do piosenek z Have a Nice Day.

W 2002 Marie trafiła do szpitala z powodu konieczności leczenia guza w tylnej części mózgu. Wokalistka doznała paraliżu prawej części ciała, straciła zdolność czytania, pisania i liczenia. Po przejściu miesięcy chemioterapii oraz operacji musiała poddać się rehabilitacji, co było powodem zaprzestania działalności Roxette. Jeszcze przed chorobą została wydana składanka The Ballad Hits, z największymi balladami, promowana utworem A Thing About You która ukazała się w listopadzie. Kilka miesięcy później w marcu ukazała się składanka The Pop Hits zawierająca najpopularniejsze szybkie utwory popowe z całej kariery zespołu, promowana utworem Opportunity Nox, do którego nakręcono animowany teledysk ze względu na chorobę wokalistki.

W 2003 Roxette od króla Szwecji Karola XVI Gustawa otrzymało Królewski Medal z Niebieską Wstęgą. Była to pierwsza oficjalna uroczystość, na której pojawiła się Marie od czasu wykrycia choroby.

Gyllene Tider, fotografia z 2004

W 2006 Roxette obchodziło 20-lecie swojego istnienia. Dla uczczenia tego jubileuszu w październiku wydane zostały dwa albumy podsumowujące działalność duetu przez ten czas – A Collection of Roxette Hits - Their 20 Greatest Songs! i The Rox Box / Roxette 86-06, na których znalazły się dwie nowe piosenki One Wish i Reveal. Wówczas została również wznowiona działalność. W 2007 nie pojawiły się jednak żadne nowe nagrania oraz nie była prowadzona działalność koncertowa, gdyż Marie wciąż miała problemy ze zdrowiem, m.in. z orientacją przestrzenną. Dalsza działalność Roxette uzależniona była od stanu zdrowia wokalistki.

6 i 9 maja 2009 roku, pod koniec solowego tournée Pera Gessle, Fredriksson wystąpiła niespodziewanie na jego dwóch koncertach, w Amsterdamie i Sztokholmie, gdzie gościnnie zaśpiewała hity "It Must Have Been Love" oraz "The Look". 28 lipca duet wystąpił już oficjalnie z recitalem na łotewskim festiwalu New Wave. 23 października zespół wyruszył w pierwsze od ośmiu lat tournee. Tym razem nie samodzielne, a w ramach popularnego europejskiego cyklu koncertów "Night of the Proms", na którym różni artyści popowi występują z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej. Roxette wystąpili kolejno w Belgii, Holandii oraz Niemczech. Na 42 koncertach prezentowali recital złożony z pięciu przebojów, a oprócz nich na scenie występowały także pozostałe gwiazdy jubileuszowej 25. edycji „Night of the Proms”, Sharon den Adel z formacji Within Temptation i zespół OMD w Belgii i Holandii oraz Alan Parsons i grupa Heaven 17 w Niemczech.

12 października 2009 roku na rynek trafiły zremasterowane reedycje wszystkich studyjnych płyt Roxette, w wersjach wzbogaconych o liczne bonusy ze stron B dotychczasowych singli.

W sierpniu 2010 zespół rozpoczął pierwszą od 9 lat własną trasę koncertową. Pierwsze koncerty zorganizowano w Szwecji, Danii, Norwegii w sierpniu i Rosji we wrześniu. Organizację kolejnych uzależniono od samopoczucia Marie Fredriksson po pierwszych występach.

31 grudnia 2010 roku Roxette wystąpili w Warszawie na placu Konstytucji podczas imprezy "Sylwestrowa Moc Przebojów"[2].

Na 11 lutego 2011 roku zespół zapowiedział pierwszy od 10 lat album studyjny Charm School, promowany singlem She’s Got Nothing On (But the Radio). Płyta sprzedała się w nakładzie 1 miliona egzemplarzy. Od 1 marca do 31 lipca 2011 roku odbyło się promujące go światowe tournée.

19 czerwca 2011 roku w ramach światowego tournée promującego nowy album zespół wystąpił na Warszawskim Torwarze a 24 lipca 2012 wystąpił w Ergo Arenie na granicy Gdańska i Sopotu.

26 marca 2012 roku ukazała się płyta Travelling promowana singlem It's Possible. Światowa sprzedaż wyniosła jedynie 200 tysięcy egzemplarzy. Album jest sequelem krążka Tourism z 1992 roku.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

 Osobny artykuł: Dyskografia Roxette.

Albumy studyjne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 Stephen Thomas Erlewine: Roxette Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2010-08-30].
  2. Warszawa: Sylwester z Roxette! [dostęp 2010-12-31].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]