Rozalia Celakówna

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Rozalia Celakówna (ur. 19 września 1901 w Jachówce, zm. 13 września 1944 w Krakowie) – polska pielęgniarka, mistyczka katolicka oraz Służebnica Boża.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Wychowała się w wielodzietnej rodzinie. W 1924 na stałe przeniosła się do Krakowa, w 1925 podjęła pracę w szpitalu św. Łazarza. 15 grudnia 1927, na życzenie spowiednika, wstąpiła do zakonu klarysek w Krakowie, jednak już po krótkim czasie musiała go opuścić z powodu złego stanu zdrowia. W związku z tym Celakówna na nowo podjęła wcześniejszą pracę, początkowo na oddziale okulistycznym, następnie zaś, na własną prośbę, na oddziale chorób wenerycznych. 4 sierpnia 1937 roku złożyła państwowy egzamin pielęgniarski.

Pod wpływem modlitwy i bogatego życia wewnętrznego miała wizje, dzięki którym zrodziła się w niej idea poświęcenia się Sercu Jezusa oraz Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa. Na polecenie swojego spowiednika, który był jej kierownikiem duchowym Rozalia spisała swoje duchowe doświadczenia[1].

Zmarła 13 września 1944 i pochowana została na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

W 1938 prymas August Hlond wyznaczył specjalną komisję, która potwierdziła niesprzeczność jej objawień z doktryną katolicką. 5 listopada 1996 kardynał Franciszek Macharski rozpoczął w archidiecezji krakowskiej jej proces beatyfikacyjny. Na szczeblu diecezjalnym zakończył się 17 kwietnia 2007[2], po czym akta wysłane zostały do Watykanu. Wicepostulatorem został wyznaczony jezuita o. prof. Władysław Kubik.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Wikiquote-logo.svg
Zobacz w Wikicytatach kolekcję cytatów
Rozalii Celakówny

Przypisy

  1. Służebnica Boża i jej przesłanie
  2. Biuro Postulacji S.B. Rozalii Celakówny: Komunikat Biura Postulacji Służebnicy Bożej Rozalii Celakówny (pol.). Dzieła Osobistego Poświęcenia się Najświętszemu Sercu Jezusowemu, 29 lipca 2012. [dostęp 2012-09-10].

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]