Rozdestnica wrotyczówka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rozdestnica wrotyczówka
Galeruca tanaceti
(Linnaeus, 1758)
Ilustracja
Imago
Ilustracja
Larwa
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Rząd

chrząszcze

Podrząd

chrząszcze wielożerne

Rodzina

stonkowate

Podrodzina

Galerucinae

Plemię

Galerucini

Rodzaj

Galeruca

Podrodzaj

Galeruca s.str.

Gatunek

rozdestnica wrotyczówka

Synonimy
  • Chrysomela tanaceti Linnaeus, 1758

Rozdestnica wrotyczówka[1] (Galeruca tanaceti) – gatunek chrząszcza z rodziny stonkowatych i podrodziny Galerucinae.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 1758 roku przez Karola Linneusza jako Chrysomela tanaceti[2].

Chrząszcz o ciele długości od 6,5 do 11 mm, z wierzchu ubarwiony czarno. Wzdłuż bocznych krawędzi jego przedplecza biegnie para rynienkowatych bruzd, które są na przedzie znacznie głębsze niż z tyłu. Powierzchnia pokryw jest mocno punktowana, a między punktami błyszcząca z bardzo słabo widoczną siateczkowatą rzeźbą. Żeberka na pokrywach są co najwyżej słabo zaznaczone, częściej zredukowane do wąskich, gładkich i niepunktowanych pasków. Wzdłuż bocznych krawędzi pokryw również biegną rynienkowate bruzdy, które to okalają guzy barkowe i wchodzą na brzegi przednie pokryw. Tylne skrzydła są w pełni rozwinięte[3].

Polifagiczny roślinożerca. Owady dorosłe są aktywne od wiosny do jesieni. Żerują głównie przed zmierzchem i w dni pochmurne[3][4]. Poza tym są licznie spotykane na drogach polnych i leśnych[1]. Gatunek ten notowany jest jako szkodnik wielu roślin uprawnych, zwłaszcza sałaty siewnej i fasoli zwykłej[3].

Owad zachodniopalearktyczny, sięga od Europy i Afryki Północnej, przez Azję Mniejszą i Bliski Wschód po dorzecze Jeniseju[3][4][2]. W Europie stwierdzony został w Hiszpanii, Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii, Holandii, Luksemburgu, Niemczech, Szwajcarii, Liechtensteinie, Austrii, Włoszech, Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii, Estonii, Łotwie, Litwie, Polsce, Czechach, Słowacji, Węgrzech, Ukrainie, Rumunii, Bułgarii i południowej Rosji[2]. Na północ sięga za koło podbiegunowe[4]. W Polsce wszędzie pospolity[3][4].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. a b Jiří Zahradník: Przewodnik: Owady. Warszawa: Multico, 2000.
  2. a b c Galeruca (Galeruca) tanaceti (Linnaeus, 1758). [w:] Fauna Europaea [on-line]. [dostęp 2019-02-05].
  3. a b c d e Andrzej Warchałowski: Klucze do oznaczania owadów Polski. Część XIX Chrząszcze – Coleoptera. Zeszyt 94b Stonkowate – Chrysomelidae. Podrodziny: Chrysomelinae i Galerucinae. Warszawa: Polskie Towarzystwo Entomologiczne, PWN, 1973.
  4. a b c d B. Burakowski, M. Mroczkowski, J. Stefańska. Chrząszcze – Coleoptera. Stonkowate – Chrysomelidae, część 2. „Katalog Fauny Polski”. XXIII (17), 1991.