Rozewie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy przylądka. Zobacz też: inne znaczenia nazwy Rozewie.
Rozewie widziany z plaży w Chłapowie

Rozewieprzylądek nad Morzem Bałtyckim, na Pobrzeżu Kaszubskim. Miejsce to uważane było za najdalej wysunięty na północ obszar Polski, jednak w rzeczywistości ten punkt linii brzegowej znajduje się na terenie pobliskiego osiedla Jastrzębia Góra. Na przylądku znajduje się Latarnia Morska Rozewie.

Rozewie objęte jest od 1959 r. krajobrazowym rezerwatem Przylądek Rozewski o powierzchni 12,15 ha. Ochronie podlegają resztki buczyny pomorskiej (występują drzewa ponad dwustuletnie o obwodzie pnia dochodzącym do 3 m) na wysokim brzegu klifowym. Przylądek został wzmocniony betonową ochroną mającą chronić go przed zjawiskiem abrazji.

Nazwa półwyspu powstała prawdopodobnie jako wielowiekowe, lokalne przyswojenie starogermańskiego słowa *Rese(n)haust (współczesny Riesenhaupt - "głowa olbrzyma"). W języku niemieckim ostateczna forma ustaliła się jako Rixhöft[potrzebne źródło]. Do 1920 roku odnosiła się ona wyłącznie do przylądka i starej latarni morskiej. Osiedle Rozewie (oprócz zabudowań latarni) powstało za czasów polskich po 1920 roku.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]