Rubjerg Knude

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Latarnia morska w Rubjerg

Rubjerg Knude to najwyższa część klifu nad Morzem Północnym w pobliżu Lønstrup w Vendsyssel (Jutlandia) na zachodnim wybrzeżu Danii (region Jutlandia Północna, d. okręg Nordjyllands Amt).

Na mapie świata Rubjerg Knude pojawiło się w 1543 roku, gdy Cornelius Anthoniszoon sporządził mapę Europy Północnej. Dziś jest atrakcją turystyczną ze względu na znajdującą się tam zasypywaną przez wydmy latarnię morską.

Latarnia morska w Rubjerg[edytuj | edytuj kod]

Ze względu na niebezpieczeństwo żeglugi przy duńskich wybrzeżach w latach 1893 do 1927 postawiono w Danii 71 latarni morskich. Latarnia morska na Rubjerg Knude została zbudowana w roku 1900 (po raz pierwszy została włączona 27 grudnia 1900). Budynek ma 72 stopy wysokości (szczyt latarni znajduje się 237 stóp nad poziomem morza). Światło latarni (do 1908 gazowe) było widoczne w promieniu 8 mil.

zasypana podstawa latarni

Konstrukcja została postawiona na trawiastym terenie (zob. zdjęcie z 1912). Początkowo otoczona była ogrodami. Od tego czasu wokół budynku latarni sukcesywnie tworzy się wydma, zasypując ją i blokując rozprzestrzenianie się jej światła. Już w 1953 roku wyłączono syrenę przeciwmgielną, gdyż wydmy tłumiły dźwięk czyniąc ją bezużyteczną. W latach 60. XX wieku światła latarni nie było już widać za wydmami. Regularne usuwanie piasku okazało się na dłuższą metę pracą syzyfową i w roku 1968 latarnię wyłączono z użytku. Pozostawała jednak otwarta dla zwiedzających.

widok ze szczytu latarni na otaczające ją wydmy oraz Morze Północne

Jeszcze w roku 1999 można było wejść do latarni, gdzie zorganizowano muzeum piasku, a u jej stóp znajdowała się mała kawiarenka. Trzy lata później obiekt został zamknięty. W roku 2004 podstawa budynku była już całkowicie zasypana. Niższe spośród otaczających ją budynków przykryte są piaskiem i tylko stare fotografie są świadectwem ich istnienia. Władze Lønstrup zdecydowały się na wypełnienie wnętrza latarni i zabudowań piaskiem (zob. zdjęcie), aby zmniejszyć prawdopodobieństwo zburzenia konstrukcji przez masy piasku.

Drugim problemem latarni jest jej umiejscowienie blisko skraju klifu (zob. zdjęcia poniżej). Budynek został postawiony 200 metrów od brzegu, obecnie odległość ta jest znacznie mniejsza. Z każdym rokiem morze coraz głębiej wgryza się w ląd i wydma z latarnią coraz bardziej zbliża się do przepaści.


Latarnia w 1912
Latarnia w 2004

Klifowe wybrzeże[edytuj | edytuj kod]

Klify Rubjerg Knude są najwyższą i najdzikszą częścią klifowej plaży ciągnącej się 15 kilometrów od Lønstrup do Løkken. Średnia wysokość polodowcowego klifu to 30-50 metrów, maksymalna - 90 metrów. Przy ładnej pogodzie pobyt na plaży jest bezpieczny, jednak podczas sztormów poziom wody podnosi się i morze pokrywa całą plażę.


klifowa plaża przy Rubjerg Knude (Lønstrup)

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Simon P. Simonsen: Lønstrup og Omegn i Tekst og Billeder. Hjørring: Exprestr. (Th. Jørgensen), 1913. (duń.)
  • Ingrid Nielsen: Fra Løkken til Hirtshals. Rubjerg Knude Fyr. W: Henrik Gjøde Nielsen (red.): Havets Nordjylland. Museernes rejser gennem Nordjyllands kultur og historie. Aalborg: Nordjyllands Amt, 2002, s. 161. ISBN 87-7775-461-1. (duń.)

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]