Ruch Czystych Serc

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy młodzieżowego ruchu czasopisma Miłujcie się!. Zobacz też: Ruch Czystych Serc (Monar).

Ruch Czystych Serc (RCS) – młodzieżowy ruch katolicki zainicjowany przez czasopismo „Miłujcie się!”, którego członkowie decydują się na zachowanie dziewictwa przed zawarciem małżeństwa. Patronką ruchu jest bł. Karolina Kózka, która zginęła w 1914 roku, broniąc się przed gwałtem.

Geneza[edytuj | edytuj kod]

W latach dziewięćdziesiątych XX wieku powstało wiele organizacji promujących wstrzemięźliwość seksualną aż do ślubu. Ruch ten był odpowiedzią na swobodę seksualną, która opanowała Amerykę w latach sześćdziesiątych XX wieku. Jego rozwój w wielu rejonach USA wprowadził tzw. modę na czystość. W Kościele baptystycznym ruch ten zapoczątkowano w Nashville w stanie Tennessee po kierunkiem pastora Richarda Rossa. W 1997 r. w Denver wstanie Kolorado katolicki duchowny William Carmody uruchomił ruch propagujący czystość przedmałżeńską. Ruch został nazwany Czysty z wyboru. Obecnie do tego Ruchu należy ok. 3-4 miliony młodych[1]

Ruch w Polsce[edytuj | edytuj kod]

Członkowie Ruchu Czystych Serc postanawiają nie podejmować współżycia seksualnego przed zawarciem sakramentu małżeństwa, motywując to różnymi względami, nie tylko religijnymi.

Aby wytrwać w powziętym postanowieniu, starają się codziennie znajdować czas na modlitwę, m.in. Modlitwę zawierzenia[2], lekturę Biblii, regularnie spowiadać się oraz jak najczęściej przyjmować i adorować Eucharystię.

Jedną z form deklaracji o przystąpieniu do RCS jest wpis na stronie Ruchu do Księgi czystych serc.

Oprócz zobowiązań wymienionych w modlitwie zawierzenia, członkowie ruchu przez pracę nad swoim charakterem chcą osiągnąć opanowanie, silną wolę, umiejętność kontrolowania emocji i pobudzeń seksualnych. W tym celu starają się zorganizować dzień w taki sposób, aby było w nim miejsce na modlitwę, naukę, pracę, odpoczynek, sport, zabawę. Wspólnota RCS pomaga też swym członkom walczyć ze słabościami i uzależnieniami (narkotyki, nikotyna, alkohol, pornografia itp.).

Według dwumiesięcznika „Miłujcie się!” ideę Ruchu Czystych Serc określają słowa papieża Jana Pawła II: „Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od was nie wymagali” oraz „ABC Społecznej Krucjaty Miłości” kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Międzynarodowym ruchem, do którego nawiązuje RCS, jest True Love Waits.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Maria. Kwiek: Droga czystej miłości: podręcznik formacyjny. Poznań: Wydawnictwo Agape, 2010, s. 324-325. ISBN 978-83-929231-8-3.
  2. Modlitwa zawierzenia (pol.). Ruch Czystych Serc. [dostęp 24 maja 2011].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]