Rudawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rudawy
Rudawy na mapie Niemiec
Rudawy na mapie Czech
Jezioro koło osady Myslivny w czeskich Rudawach

Rudawy (331.1[1]) (niem. Erzgebirge, czes. Krušné hory) – pasmo górskie o długości ok. 150 km i szerokości ok. 40 km w północnych Czechach i południowo-wschodnich Niemczech (Saksonia) w sąsiedztwie doliny Łaby. Stanowi fragment Krainy Rudaw (czes. Krušnohorská subprovincie).

Są częścią Masywu Czeskiego[1]. Rozciągają się od Smreczan na zachodzie do Wyżyny Dieczyńskiej na wschodzie[1]. Kontynuacją pasma po wschodniej stronie Łaby są Góry Łużyckie[1]. Najwyższym szczytem Rudaw jest czeski Klínovec (niem. Keilberg) – 1244 m n.p.m., najwyższym szczytem po stronie niemieckiej – Fichtelberg (1215 m n.p.m.). Największe miasto w pobliżu to Drezno.

Zarówno w językach czeskim i niemieckim, jak i polskim nazwa pasma odnosi się do bogatych pokładów rud i kruszców srebra, cyny, żelaza, miedzi, wydobywanych tutaj od średniowiecza (później zaczęto wydobywać także kobalt, uran i fluoryt).

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Region Rudaw popularny jest w Niemczech ze swojego przywiązania do tradycji wytwarzania drewnianych ozdób bożonarodzeniowych – stąd pochodzą dziadki do orzechów w formie postaci ludzkich, figurki Räuchermanna, ozdobne świeczniki Schwiboggen ustawiane w oknach czy tradycja budowy piramid bożonarodzeniowych (zob. → en:Christmas pyramid).

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 według regionalizacji Niemiec Kondrackiego, por. regionalizacja Niemiec według Meynena i BfN (niem.)

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Commons in image icon.svg