Rudyszwałd

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
To jest stara wersja tej strony, edytowana przez KamikazeBot (dyskusja | edycje) o 06:48, 25 maj 2012. Może się ona znacząco różnić od aktualnej wersji.
Rudyszwałd
{{{rodzaj miejscowości}}}
{{{alt zdjęcia}}}
Państwo śląskie
Powiat

raciborski

Gmina

Krzyżanowice

Wysokość

ok. 200 m n.p.m.

Liczba ludności (2008)

771

Strefa numeracyjna

(+48) 32

Kod pocztowy

47-460

Tablice rejestracyjne

SRC

SIMC
Położenie na mapie brak
Mapa konturowa brak
Brak mapy: śląskie
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Położenie na mapie świata
Mapa konturowa świata
Brak współrzędnych
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}}
Nieprawidłowe parametry: {{{{współrzędne}}}|type:landmark}
Strona internetowa

Rudyszwałd, cz. Rudyšvald, niem. Ruderswaldwieś w Polsce, położona w województwie śląskim, w powiecie raciborskim, w gminie Krzyżanowice, nad granicą z Republiką Czeską, w środkowej części Bramy Morawskiej. Przez wioskę przepływa potok Bełk, który uchodzi do płynącej nieopodal rzeki Odry.

W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa katowickiego, zaś do 1975 do województwa opolskiego.

Pierwsza wzmianka pisana o wiosce została podana w dokumencie Liber Fundationis Episcopatus Vratislaviensis, czyli księdze uposażeń biskupów wrocławskich, gdzie pod rokiem 1305 występuje nazwa Rudolfwald. Ówczesną nazwę tłumaczy się jako "Las Rudolfa", co może nam sugerować, że ten teren należał do nijakiego Rudolfa, na co jednak nie ma dowodów. Pisownia nazwy miejscowości ulegała przez wieku zmianom, np. Rudiswalde, Rudoschwaldt, Rudiswald, Rudosswaldt, Ruderswald.

Obecnie w Rudyszwałdzie działają: Ochotnicza Straż Pożarna, Koło Gospodyń Wiejskich, Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Niemców Województwa Śląskiego. We wsi znajduje się przedszkole, szkoła podstawowa z klasami I-III oraz parafia rzymskokatolicka pw. Świętej Trójcy. Wiadomo, że szkoła istniała w Rudyszwałdzie już w roku 1676. Drewniany kościół stał we wsi już w roku 1447, w 1714 postawiono nowy, drewniany kościół, który służył do lat 30. XX wieku, kiedy to w roku 1935 zbudowano nową, murowaną świątynię.

W Rudyszwałdzie stoi kilka kapliczek:

  • ku czci św. Jana Nepomucena, wybudowana w XIX wieku,
  • ku czci Najświętszego Serca Pana Jezusa,
  • ku czci Matki Bożej Wniebowziętej,
  • średniowieczny krzyż pokutny typu łacińskiego wykonany z piaskowca,
  • a także inny przydrożny krzyż.

Przejście graniczne

Do 2007 r. w wiosce znajdowało się polsko-czeskie drogowe przejście graniczne Rudyszwałd-Hať. Było to przejście dla małego ruchu granicznego, gdzie przemieszczać się mogli piesi, rowerzyści, motorowery o pojemności silnika do 50 cm³ i transport rolniczy w godzinach 6.00-22.00.