Rudzianka (dopływ Płoni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Rudzianka
Kontynent

Europa

Państwo

 Polska

Strumień
Długość ok. 6 km
Powierzchnia zlewni

2,46 km²

Średni przepływ

0,014 m³/s

Źródło
Miejsce wzgórze Bukowiec
Współrzędne

53°20′08″N 14°39′47″E/53,335556 14,663056

Ujście
Recypient Płonia – Kanał Ulgi
Miejsce

Szczecin-Dąbie

Współrzędne

53°21′55″N 14°39′41″E/53,365278 14,661389

Położenie na mapie Szczecina
Mapa konturowa Szczecina, blisko dolnej krawiędzi nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „źródło”, natomiast na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko lewej krawiędzi u góry znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej znajduje się również punkt z opisem „ujście”
Położenie na mapie województwa zachodniopomorskiego
Mapa konturowa województwa zachodniopomorskiego, po lewej nieco na dole znajduje się punkt z opisem „źródło”, powyżej znajduje się również punkt z opisem „ujście”

Rudzianka (Sosnówka, niem. Dorfbach, Hochendorfer Bach) – strumień o długości około 6 km w województwie zachodniopomorskim, źródła w powiecie gryfińskim, w gminie Stare Czarnowo (Szczeciński Park Krajobrazowy „Puszcza Bukowa”), uchodzi do Płoni.

Rudzianka wypływa z południowo-wschodniego krańca doliny Wilkowiska (około 100 m na północ od Przełęczy Bukowej). U wylotu doliny strumień spiętrzono w tzw. Źródełko pod Bukowcem. Płynie na północny wschód szeroką, malowniczą doliną. W środkowym biegu skręca ostro na wschód, by krótkim i głębokim przełomem zwanym Bramą Czwójdzińskiego przepłynąć między wzgórzami Słup i Przysłup, po około 300 m przyjmuje z prawego brzegu Słupienicę, z lewego Suchy Potok i zwraca się z powrotem ku północy. Następnie przez około 2 km płynie po zachodniej stronie najpierw Drogi Dolinnej, potem ulicy Chłopskiej. Tuż za wiaduktem autostrady w Klęskowie przepływa na wschodnią stronę ulicy, by po następnych 800 m (na osiedlu Nad Rudzianką strumień częściowo ukryty pod ziemią), zniknąć w rejonie skrzyżowania ulic Chłopskiej z Dąbską. Rudzianka dalej płynie podziemnym korytem i po około 1,3 km wpływa do Rubinowego Stawu na osiedlu Słonecznym, w rejonie ulic Jasnej i Lnianej. Dalej podziemną rurą płynie w okolicę piaskowników na północ od ul.Hangarowej. Za nimi ponownie wchodzi do rury, aby przy granicy ogródków działkowych wzdłuż ul.Gryfińskiej uregulowanym korytem dopłynąć do Kanału Ulgi[1][2][3].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wojciech Lipniacki: Knieja Bukowa pod Szczecinem. Przewodnik. Warszawa: Zakład wydawniczo-Propagandowy PTTK, 1981, s. 35-36.
  2. Tadeusz Białecki (redakcja): Encyklopedia Szczecina. Tom II. Szczecin: Uniwersytet Szczeciński. Instytut Historii. Zakład Historii Pomorza Zachodniego, 2000, s. 270. ISBN 83-7241-089-5.
  3. Domian, Ziarnek (red): Księga Puszczy Bukowej Tom 1 – Środowisko Przyrodnicze, RDOŚ Szczecin 2010

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]