Running to Stand Still

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Running to Stand Still
Utwór z repertuaru grupy U2
z albumu The Joshua Tree
Wydany 9 marca 1987
Gatunek rock
Długość 4:18
Twórca Bono
Producent Brian Eno, Daniel Lanois
Utwór po utworze

"Running to Stand Still" to piosenka rockowej grupy U2, pochodząca z jej wydanego w 1987 roku albumu, The Joshua Tree. Jest to wolny, łagodny, oparty na dźwiękach keyboardu utwór, opowiadający o uzależnionej od heroiny kobiecie z dublinskiego osiedla bloków.[1] Wskazują na to fragmenty: "I see seven towers/But I only see one way out", "She runs through the streets/With her eyes painted red" oraz "She will suffer the needle chill". Tekst piosenki przejawia frustrację i bezsilność wobec sytuacji tej kobiety, o czym świadczy tekst "You've got to cry without weeping, talk without speaking, scream without raising your voice".

Podczas koncertów, "Running to Stand Still" niemal zawsze wykonywana była po piosence "Bullet the Blue Sky". Po raz pierwszy utwór grany był na żywo w trakcie występów w ramach trasy Joshua Tree Tour. Wtedy też, The Edge grał na keyboardzie, a Bono na gitarze. W tej postaci piosenka była wykonywana aż do trasy Zoo TV Tour, podczas której doszło do zmiany. Od tej pory, The Edge w trakcie "Running to Stand Still" grał na swoim Fenderze Stratocaster, a Bono śpiewał utwór na drugiej scenie, zachowując się jednocześnie jak osoba uzależniona od heroiny. Utwór nie był wykonywany podczas tras PopMart Tour i Elevation Tour, co zmieniło się dopiero z rozpoczęciem Vertigo Tour w 2005 roku. Wtedy też, U2 ponownie zaczął grać piosenkę podczas koncertów. Były to wykonania takie, jak te z Joshua Tree Tour – z grą The Edge'a na keyboardzie i Bono na gitarze. W trakcie większości tych występów, "Running to Stand Still" towarzyszyło odczytywanie fragmentów Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Pod koniec lipca 2005 roku, piosenkę w tej roli zastąpił inny utwór zespołu, "Miss Sarajevo".

Wykonania koncertowe "Running to Stand Still" można znaleźć na albumach: The Joshua Tree, Rattle and Hum, Zoo TV: Live from Sydney oraz Vertigo: Live from Chicago.

Cover piosenki wykonał między innymi amerykański wokalista Scott Stapp.

Przypisy

  1. "A Social History of U2 1976-2005" (ang.). The Dubliner. [zarchiwizowane z adresu 2012-07-24].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]