Ruth Handler

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ruth Handler
ilustracja
Data i miejsce urodzenia

4 listopada 1916
Denver, Stany Zjednoczone

Data i miejsce śmierci

27 kwietnia 2002
Los Angeles

Zawód, zajęcie

bizneswoman

Ruth Handler, właśc. Ruth Mosko (ur. 4 listopada 1916 w Denver, zm. 27 kwietnia 2002 w Los Angeles) – amerykańska przedsiębiorczyni, prezeska przedsiębiorstwa Mattel, a także twórczyni lalki Barbie.

Wczesne życie[edytuj | edytuj kod]

Była córką polskich emigrantów żydowskiego pochodzenia, Jakuba Józefa Mosko i Idy[1] z domu Rubenstein[2]. Urodziła się jako dziesiąte dziecko pary[3]. Jej ojciec przybył na Ellis Island w 1907 i po poinformowaniu władz o wykonywaniu zawodu kowala został wysłany do Denver. W 1908 jego żona wraz z sześciorgiem dzieci dołączyła do Jakuba. W związku z chorobą matki Ruth w wieku 6 miesięcy została wysłana do siostry i jej męża, gdzie mieszkała do 19 roku życia[4].

Kariera[edytuj | edytuj kod]

Ruth Handler zaczęła pierwszą pracę podczas studiów na University of Denver. Wykonywała wiele projektów dla firm takich jak Paramount czy Douglas Aircraft[4].

Podczas II wojny światowej plastik został zarezerwowany dla wojska i dlatego nie można go było używać w produkcji zabawek. W związku z tym Ruth została zmuszona do użycia materiałów zastępczych, takich jak np. drewno niskiej jakości. Dzięki temu firma państwa Handlerów zrealizowała zamówienie na drewniane ramki. Z czasem zostało ono podwojone. Dzięki temu sukcesowi powstało przedsiębiorstwo Mattel[5].

Mattel i Barbie[edytuj | edytuj kod]

Mattel[edytuj | edytuj kod]

Przedsiębiorstwo powstało w 1945 roku z inicjatywy Ruth i Elliota Handlerów oraz ich wspólnika Harolda Matsona. Na początku firma zajmowała się produkcją mebli, a potem po przejściu na rynek zabawek wprowadziła jedne z najbardziej rewolucyjnych pomysłów (wiele nowych zabawek, takich jak Barbie[6] czy Hot Wheels), czym zmieniła kulturę i dzieciństwo wielu ludzi na całym świecie[7].

Barbie[edytuj | edytuj kod]

W 1956 podczas wakacji w Szwajcarii Ruth wraz z córką zobaczyły wystawę sklepową z lalkami przypominającymi ciała dorosłych. To skłoniło Ruth do powrotu do pomysłu, o którym myślała już kilka lat wcześniej. Przez następne 3 lata forsowała go w firmie, co zakończyło się sukcesem w 1959. Wówczas pierwsze lalki Barbie trafiły do sklepów. Wkrótce lalka stała się jedną z najlepiej sprzedających się zabawek w historii[8].

Dalsze lata[edytuj | edytuj kod]

W 1970 u Ruth zdiagnozowano nowotwór gruczołu sutkowego. Przeszła mastektomię: usunięto jej pierś, mięśnie klatki piersiowej i węzły chłonne[3]. Po pokonaniu choroby stworzyła firmę Ruthton Corp. i zaczęła produkować protezy piersi dla kobiet po mastektomii. Stało się to dość popularne np. za sprawą ówczesnej pierwszej damy Stanów Zjednoczonych Betty Ford[4].

Dzięki m.in. tym działaniom, jak i wcześniejszym dokonaniom, Ruth Handler została nagrodzona wieloma nagrodami, np. tytułem Women of the Year in business („Los Angeles Times”) czy Volunteer Achievement Award (American Cancer Society)[4].

Ruth zmarła w wieku 85 lat po komplikacjach, które wystąpiły po operacji raka jelita grubego[9].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Ruth Handler
  2. Ruth Handler
  3. a b Marta Walendzik, Najpierw dała piersi lalkom, potem kobietom. Niezwykła historia twórczyni Barbie [online], Newsweek, 27 maja 2017 [dostęp 2023-05-11] (pol.).
  4. a b c d Ruth Mosko Handler [online], Jewish Women's Archive [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  5. Who Made America? | Innovators | Ruth Handler [online], www.pbs.org [dostęp 2022-10-18].
  6. Robin Gerber, Barbie i Ruth. Historia najsłynniejszej lalki na świecie i kobiety, która ją stworzyła, Wydawnictwo Kobiece, 2017, ISBN 978-83-655-0680-1.
  7. History | Mattel, Inc. [online], corporate.mattel.com [dostęp 2022-10-19].
  8. Dana Hanson, The 10 Best Selling Toys of All-Time [online], Money Inc, 16 lipca 2022 [dostęp 2022-10-18] (ang.).
  9. Ruth Mosko Handler [online], www.jewishvirtuallibrary.org [dostęp 2022-10-19].