Ryszard Bogucki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Ryszard Bogucki (ur. w 1969 r.[1]) – na początku lat 90. biznesmen, podejrzewany wraz z Ryszardem Niemczykiem o zabójstwo komendanta głównego policji Marka Papały w 1998.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Bogucki był biznesmenem, właścicielem sklepów, kantorów, hoteli w Cieszynie[2] i Szczecinie, współwłaścicielem firmy "High-Life", sprzedającej samochody marki Ferrari i Porsche.

W 1992 roku, Bogucki był głównym sponsorem wyborów Miss Polonia[3][4]. Ożenił się w tym samym roku z laureatką konkurencyjnego konkursu Miss Polski[5] (małżeństwo to było później głośno komentowane w mediach)[6]. Za "szczególne zasługi dla gospodarki i prężne wejście w branżę hotelarską" przyznano mu prestiżową nagrodę "Srebrnego Asa Polskiego Biznesu"[7].

Wyroki[edytuj | edytuj kod]

W połowie lat 90. stanął przed sądem za wyłudzenia i oszustwa. Zwolniony z aresztu śledczego uciekł za granicę. Poszukiwany listem gończym, został zatrzymany w styczniu 2001 w Meksyku[8]. W Meksyku w kurorcie Cancun razem z Boguckim została zatrzymana Karolina N. Sąd skazał Karolinę N. na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat[9]. W 2007 roku Ryszard Bogucki został skazany prawomocnym wyrokiem na 25 lat więzienia za udział w zabójstwie Andrzeja Kolikowskiego ps. Pershing[10]. Jego adwokatem był mecenas Leszek Piotrowski[11].

W lutym 2010 w Sądzie Okręgowym w Warszawie odbyła się kolejna rozprawa w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały, na ławie oskarżonych zasiedli Andrzej Zieliński ps. Słowik i Ryszard Bogucki[12]. 31 lipca 2013 roku warszawski sąd uniewinnił Ryszarda Boguckiego i Andrzeja Z. ps. "Słowik" od zarzutów w sprawie zabójstwa komendanta głównego policji Marka Papały. W związku z tym, uniewinniony od tego zarzutu Bogucki zamierza wystąpić o zadośćuczy­nie­nie w wysokości 9 milionów złotych[13].

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]