Ryszard III (sztuka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Strona tytułowa pierwszego wydania Ryszarda III

Ryszard IIIkronika, napisana przez Williama Shakespeare'a, będąca częścią pierwszej tetralogii. Opisuje losy króla Ryszarda III. Początkowo była określana jako tragedia, jednak bardziej pasuje do niej określenie kronika, tak też została zaklasyfikowana w Pierwszym Folio. Jest po Hamlecie drugą najdłuższą sztuką tego autora, przez co rzadko jest wystawiana w całości. Uznaje się, że została napisana około roku 1592. To właśnie z tego utworu pochodzi słynny zwrot Konia! Konia! Królestwo za konia! (ang. A horse! A horse! My kingdom for a horse! ).

Publikacja i inscenizacje[edytuj | edytuj kod]

Została zarejestrowana w rejestrze Stationers Company (organizacji zajmującej się regulacją praw autorskich) w 1597 roku. Była wielokrotnie wydawana, najbardziej znane wydanie pochodzi z roku 1623 (Pierwsze Folio).

Pierwsza znana inscenizacja miała miejsce w sobotę, 17 listopada 1633, kiedy urodziny obchodziła królowa Henrietta Maria Burbon.

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

Według historyków, Szekspir jak i wielu innych kronikarzy Tudorów, oczerniali Ryszarda, przypisując mu ogromne zbrodnie i czyniąc go, tak jak to zrobił William Szekspir w swojej sztuce Ryszard III, ucieleśnieniem wszelkiego zła. Obecnie czytelnik może zrozumieć sztukę, jako oskarżenie monarchii jako formy rządów. Oczywiście, w ówczesnej Anglii autor nie mógł by sobie pozwolić na takie poglądy. Przypisywanie Ryszardowi szeregu zbrodni ma na celu usprawiedliwienie obalenia jego i przejęcie władzy przez dynastię Tudorów (czyli i ówczesnej królowej Elżbiety I), Jednak w XVII w. pojawiły się próby rehabilitacji postaci Ryszarda. Przybrały one na sile w XIX i XX w., kiedy to powstało szereg stowarzyszeń mających na celu obronę postaci Ryszarda. Są to m.in. Stowarzyszenie Przyjaciół Króla Ryszarda III, czy Towarzystwo Ryszarda III.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]