Ryszard Lenar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Ryszard Lenar
Data urodzenia

3 marca 1948

Zawód, zajęcie

wykładowca akademicki, przedsiębiorca

Odznaczenia
Złoty Krzyż Zasługi

Ryszard Lenar (ur. 3 marca 1948) – polski wykładowca akademicki i przedsiębiorca odzieżowy.

Wykłada gimnastykę w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. W 2011 roku został odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi, za działalność rzecz rozwoju tejże uczelni[1].

Lenar Design[edytuj | edytuj kod]

Na początku lat 90. założył firmę odzieżową Lenar Design[2]. Zainspirowany krojem dużych luźnych spodni stworzył własny projekt którego produkcję rozpoczął w 1993 roku[2]. Projekt bawełnianych spodni Lenara typu baggy charakteryzowały m.in. obniżone kieszenie, a także wykończenie białą nicią[2][3]. Pod kieszenią znajdowało się niewielkie logo w kształcie elipsy[2]. Pierwsze egzemplarze spodni trafiły do sprzedaży w niewielkiej budce sklepowej w Warszawie[2]. Były to również pierwsze tego typu spodnie wytwarzane przez polską firmę[3].

Produkt Lenara szybko zyskał na popularności, co pozwoliło na poszerzenie asortymentu o bluzy, czapki z daszkiem czy koszulki, sygnowane jako Lenar Prof[2]. Na kanwie sukcesu Ryszard Lenar w 1995 roku sfinansował budowę pierwszej w Warszawie rampy do jazdy na łyżworolkach[2]. Utworzył także drużynę łyżworolkarzy Lenar Team[2]. Współpracował także z magazynem Ślizg. Efektem była linia Lenar Ślizg. Po dziesięciu latach istnienia firma zaprzestała produkcji w związku ze wzrostem konkurencji, a także nasyceniem rynku podrabianymi egzemplarzami[2].

W latach późniejszych produkty Lenar Design zyskały status kultowych[3]. Wśród licznych wykonawców hip-hopowych "lenary" posłużyły jako środek opisu środowiska młodych ludzi lat 90. Firma została przywołana m.in. w utworach "A pamiętasz jak?" w którym wystąpili m.in. Numer Raz, Pyskaty, Onar, Sokół, Stasiak, Chada, Pezet i Ten Typ Mes, "Rap się zmienił" Kajmana z płyty K2 (2011), "Patos" Miuosha z płyty Piąta strona świata, a także kompozycji "Lenary" formacji Ortega Cartel, która ukazała się na albumie Nic się nie dzieje (2007).

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Odznaczenia dla pedagogów i pracowników Akademii Teatralnej w Warszawie. www.prezydent.pl. [dostęp 2012-08-24]. (pol.).
  2. a b c d e f g h i Bartek Chaciński: Dinozaury polskiego hip-hopu. HOP 20 lat!. www.polityka.pl. [dostęp 2012-08-24]. (pol.).
  3. a b c Krzysztof KNT Kozak / Ryszard LENAR (wywiad 2012) w PLENER TV. www.youtube.com. [dostęp 2012-08-24]. (pol.).