Rzeczy, które nadejdą

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Rzeczy, które nadejdą
Things to Come
Gatunek science fiction/wojenny
Data premiery 1936
Język angielski
Czas trwania 117m 13s
92m 42s (w innej wersji)
Reżyseria William Cameron Menzies
Scenariusz H.G. Wells
Główne role Raymond Massey
Ralph Richardson
Muzyka Arthur Bliss
Produkcja Alexander Korda
Dystrybucja United Artists

Rzeczy, które nadejdą, Rok 2000[1] to film science fiction z roku 1936 według scenariusza H.G. Wellsa.


Opis fabuły[edytuj | edytuj kod]

Akcja filmu toczy się w latach 1940 - 2036 w fikcyjnym mieście brytyjskim pod nazwą "Everytown". Biznesmen John Cabal nie cieszy się z nadejścia świąt Bożego Narodzenia 1940 r. z powodu złowrogich wiadomości o zbliżającej się wojnie, choć jego zbyt optymistycznie nastawiony przyjaciel Passworthy uważa że wojna nie wybuchnie, a nawet jeśli wybuchnie - to przyczyni się do przyspieszenia postępu technologicznego. Nagły nocny nalot bombowy na miasto powoduje ogłoszenie powszechnej mobilizacji i wybuch II wojny światowej.

Jakiś czas później, Cabal, który pilotuje dwupłatowiec zestrzeliwuje bombowiec wroga zrzucający bomby gazowe, który spada na ziemię i Cabal wyciąga ciężko rannego pilota z wraku. Kiedy jakaś dziewczynka podbiega do nich, pilot bombowca oddaje jej swoją maskę przeciwgazową. Cabal zabiera dziewczynkę do swojego samolotu, zaś ranny pilot konstatuje z ironią że mógł zagazować rodzinę tego dziecka, a jednak uratował ją. Następnie popełnia samobójstwo. Wojna trwa nadal, mija rok 1945, potem 1955, a świat popada ruinę. We wrześniu 1966 roku bezimienny wróg który chyli się ku upadkowi, za pomocą ostatnich kilku pozostałych samolotów rozsiewa zarazę zwaną "wędrującą chorobą". Dr Harding i jego córka Mary starają się odkryć lekarstwo na tę chorobę, ale jedynym ratunkiem jest zabijanie chorych osób.

W 1970 roku miejscowy watażka tytułowany jako "Wódz" (Chief), który zdobył władzę w południowej Anglii ogłasza że choroba została ostatecznie zlikwidowana. Wodzowi zależy na zdobyciu paliwa aby samoloty mogły znów latać - tymczasem nawet jego własny samochód ciągnie zaprzęg konny. Niespodziewanie ląduje samolot, a jego jedyny pilot, John Cabal przedstawia się i oznajmia że zespół "inżynierów i mechaników" utworzył cywilizację o nazwie "Skrzydła nad Światem" (Wings Over the World) której centrum jest w Basrze w Iraku. W trakcie krótkiej dyskusji kiedy Cabal oświadcza że nie uznaje suwerennych państw, Wódz rozkazuje go aresztować i zmusza do pracy dla Gordona - mechanika samolotowego. Cabalowi i Gordonowi wspólnie udaje się naprawić samolot. Kiedy Gordon rozpoczyna lot testowy udaje mu się uciec i informuje współpracowników Cabala o uwięzieniu ich przyjaciela. Flota złożona z gigantycznych samolotów Skrzydeł nad Światem zbliża się do Everytown. Wódz rozkazuje przestarzałym samolotom dwupłatowym zaatakowanie tej floty, lecz zostają one zestrzelone - a samoloty Skrzydeł nad Światem zrzucają bomby z gazem usypiającym na miasto. Mieszkańcy Everytown budzą się wkrótce potem i widzą że miasto jest zajęte przez lotników zaś Wódz zginął. Oswobodzony Cabal wita się ze swoimi wyzwolicielami.

Następuje okres postępu technicznego pod przywództwem Skrzydeł nad światem. W 2036 ludzkość żyje w nowoczesnych podziemnych miastach, w tym również nowym Everytown. Jednak nie wszystkim się to podoba. Rzeźbiarz Theotocopulos podburza ludność do żądania "odpoczynku" od postępu technicznego. Podburzony tłum pędzi by zniszczyć armatę która jest wyrzutnią statków kosmicznych. Oswald Cabal (wnuk pilota) - szef rządu - uruchamia wyrzutnię przed terminem i rakieta szybuje w stronę Ksieżyca. Cabal następnie wygłasza przemówienie na temat postępu i dążenia do wiedzy, pytając: "A jeżeli nie jesteśmy kimś ważniejszym od zwierząt, musimy zdobyć każdy mały kawałek szczęścia, i żyć i cierpieć, nie bardziej niż wszystkie inne zwierzęta. Mamy wybór: albo wszechświat albo nic. Co to będzie Passworthy? Co wybierzemy?"

Obsada[edytuj | edytuj kod]

Raymond Massey - John Cabal/Oswald Cabal
* Edward Chapman - Pippa Passworthy/Raymond Passworthy
*Ralph Richardson - Wódz
*Margaretta Scott - Roxana Black/Rowena Cabal
*Cedric Hardwicke - Theotocopulos
*Maurice Braddell - Dr Edward Harding
*Sophie Stewart - Mrs Cabal
*Derrick De Marney - Richard Gordon
*Ann Todd - Mary Gordon
*Pearl Argyle - Catherine Cabal
*Kenneth Villiers - Maurice Passworthy
*Ivan Brandt - Morden Mitani
*Anne McLaren - Child (2036)
*Patricia Hilliard - Janet Gordon
*Charles Carson - Pradziadek (2036)
*Patrick Barr - World Transport official
*John Clements - pilot wroga
*Antony Holles - Simon Burton
*Allan Jeayes - Cabal (1940)
*Pickles Livingston - Horrie Passworthy
*Abraham Sofaer - Wadsky

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. W Polsce przed II wojną światową film ten był wyświetlany na ekranach kin pod tytułem "Rok 2000"