Rzygacz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Rzygacze katedry Notre-Dame w Paryżu
Rzygacz na mauzoleum Donnersmarckow w Świerklańcu
Disambig.svg Na tę stronę wskazuje przekierowanie z „gargulec”. Zobacz też: inne znaczenia tego słowa.

Rzygacz (gargulec, garłacz, pluwacz, plwacz) – w architekturze, dekoracyjne, ozdobne, wystające poza lico muru, zakończenie rynny dachowej, z którego woda deszczowa ma swobodny odpływ.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Początkowo kamienne, później wykonywane z blachy. W czasach gotyku we Francji przybierają fantazyjne formy: twarzy ludzkich, paszczy zwierzęcych, fantastycznych stworów (np. Katedra Notre-Dame w Paryżu). Z Francji rozpowszechniły się na całą Europę. W Polsce najciekawsze pochodzą z okresu renesansu. Były stosowane na budynkach świeckich i sakralnych.

Rzygacze, gargulce i maszkary umieszczano zwykle na zewnętrznych łukach i dachach świątyń: ostrzegały przed złem, ale jednocześnie chroniły przed nim, gdyż – jak wierzono – demony muszą uciec gdy zobaczą własny obraz[1].

Rzygaczami nazywani są również członkowie Stowarzyszenia Akademia Rzygaczy działającego w Gdańsku i skupiającego miłośników tego miasta.

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Zobacz hasło rzygacz w Wikisłowniku
Wikimedia Commons

Przypisy

  1. Derdowska Joanna Praskie przemiany : sacrum i desakralizacja przestrzeni miejskiej Pragi, Zakład Wydawniczy "Nomos", Kraków 2006

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]