Sławomir Stan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Sławomir Stan
Ilustracja
Sławomir Stan
Data i miejsce urodzenia

30 marca 1967
Mielec

Instrumenty

fortepian

Gatunki

muzyka poważna, muzyka rozrywkowa, muzyka ludowa

Zawód

pedagog muzyczny

Aktywność

od 1988

Odznaczenia
Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Sławomir Stan (ur. 30 marca 1967 w Mielcu) – polski muzyk, animator życia kulturalnego w Mielcu i regionie. Od roku 1990 nauczyciel gry na fortepianie w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st. w Mielcu[1], a od 1988 r. instruktor i dyrygent Zespołu Pieśni i Tańca „Rzeszowiacy”, reprezentacyjnego zespołu Samorządowego Centrum Kultury w Mielcu.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Absolwent Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie na kierunku wychowanie muzyczne, absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach na kierunku pedagogika instrumentalna - fortepian.

Nagrody[edytuj | edytuj kod]

Działalność zawodowa[edytuj | edytuj kod]

Jest założycielem i prowadzącym Zespół Odeonowy, w skład którego wchodzą uczniowie mieleckiej szkoły muzycznej. Zespół wykonuje znane utwory muzyki polskiej i światowej w aranżacjach Sławomira Stana, a także jego autorskie kompozycje.

W Samorządowym Centrum Kultury pracuje jako instruktor muzyki, akompaniator, kompozytor, dyrygent oraz kierownik muzyczny i artystyczny ZPiT „Rzeszowiacy”. Zespół od lat reprezentuje Polskę i Mielec na festiwalach i przeglądach muzycznych w Kraju i za granicą (między innymi we Francji, Portugalii, Słowacji, Szwajcarii, we Włoszech, na Węgrzech). Wraz z orkiestrą ZPiT „Rzeszowiacy” Sławomir Stan nagrał i wydał profesjonalną płytę i kasetę z opracowanymi przez siebie utworami. Przygotowuje i opracowuje repertuary uroczystych koncertów rocznicowych z okazji świąt i uroczystości państwowych, miejskich i religijnych.

W latach 1999-2009 wspierał Stowarzyszenie Przyjaźni Francusko-Polskiej „Amicale Régionale Franco Polonaise” działające w Reims (Francja), tworząc oprawę muzyczną podczas spotkań kulturalnych i występów Zespołu „Krakowiacy”.

Pełnił funkcję jurora na konkursach Wygraj Sukces w Tarnobrzegu oraz mieleckich edycjach „Śpiewać każdy może”.

Jest autorem pieśni pt. "Mielecka Matko", która z powodzeniem od 2015 roku wykonywana jest w różnych opracowaniach w kościele pod wezwaniem MBNP w Mielcu.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Sekcja Fortepianu, Organów i Akordeonu. psm.mielec.pl. [zarchiwizowane z tego adresu (2018-04-20)].. oficjalna strona Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Mieczysława Karłowicza w Mielcu

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]