S-Bahn w Hamburgu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
S-Bahn w Hamburgu
S-Bahn-Logo.svg
S-Bahn w Hamburgu
Dane ogólne
Lokalizacja Hamburg, Niemcy
Rodzaj transportu S-Bahn
Data uruchomienia 1907
Dane techniczne
Całkowita
długość linii
144 km
Liczba linii 4 (+ 2 w godzinach szczytu)
Liczba stacji 68
Inne informacje
Prześwit toru 1435 mm
Operator Hamburger Verkehrsverbund
Strona internetowa
Portal Portal Komunikacja miejska
Sieć S-Bahn w Hamburgu

S-Bahn w Hamburgu – publiczna sieć kolejowa szybkiego transportu publicznego w Hamburgu. Wraz z U-Bahn, AKN Eisenbahn i koleją regionalną tworzy trzon kolejowego transportu publicznego w mieście i okolicy. Sieć działa od 1907 roku jako elektryczny system szybkiej kolei, pod kierunkiem współczesnych kolei państwowych i jest członkiem Hamburger Verkehrsverbund. Średnio dziennie S-Bahn przewozi około 590 000 pasażerów, w 2007 r. łącznie o 190,5 milionów osób skorzystała z usług S-Bahn.

S-Bahn Hamburg jest jedyną szybką koleją w Niemczech, który wykorzystuje zarówno prąd stały (1200 V), dostarczany przez trzecią szynę biegnącą równolegle do torów i prądu przemiennego (15 kV / 16,7 Hz) dostarczanego przez tradycyjne linie trakcyjne. Większość torów jest odseparowanych od innych linii kolejowych. S-Bahn Hamburg jest zarządzany przez S-Bahn Hamburg GmbH, niezależną spółka należącą do DB Stadtverkehr.

Podobne do Berlina i w przeciwieństwie do Hanoweru, S-Bahn w Hamburgu jest ważnym elementem transportu publicznego w mieście, ze względu na gęstą sieć i dobre pokrycie regionu metropolitalnego. W przeciwieństwie do Berlinie i Hanoweru, S-Bahn w Hamburgu ma znaczenia dla ruchu regionalnego, ponieważ sieć S-Bahn znajduje się najczęściej w granicach miasta.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]