Sabine Spitz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sabine Spitz
Data i miejsce urodzenia 27 grudnia 1971
Niemcy Zachodnie Herrischried, RFN
Wzrost 169 cm
Dyscypliny kolarstwo górskie i przełajowe
Dorobek medalowy

Sabine Spitz (ur. 27 grudnia 1971 w Herrischried) – niemiecka zawodniczka specjalizująca się w kolarstwie górskim, trzykrotna medalistka olimpijska, siedmiokrotna medalistka mistrzostw świata, pięciokrotna medalistka mistrzostw świata w maratonie, wielokrotna medalistka mistrzostw Europy w cross-country i maratonie oraz wicemistrzyni świata w kolarstwie przełajowym.

Kariera[edytuj | edytuj kod]

W swoim olimpijskim debiucie, na igrzyskach w Sydney w 2000 roku zajęła dziewiąte miejsce w cross country. Cztery lata później, na igrzyskach olimpijskich w Atenach wywalczyła brązowy medal, wyprzedziły ją jedynie zwyciężczyni - Norweżka Gunn-Rita Dahle oraz druga na mecie Marie-Hélène Prémont z Kanady. Wzięła także udział w igrzyskach olimpijskich w Pekinie w 2008 roku zdobywając tytuł mistrzyni olimpijskiej. W 2012 na igrzyskach olimpijskich w Londynie zdobyła srebrny medal w kolarstwie górskim.

Pierwsze międzynarodowe sukcesy osiągnęła w 2001 roku, kiedy podczas mistrzostw świata w Vail wywalczyła brązowy medal w cross country, ulegając jedynie zwyciężczyni Alison Dunlap ze Stanów Zjednoczonych oraz drugiej na mecie Kanadyjce Alison Sydor. W tym samym roku wywalczyła także wicemistrzostwo Europy. Rok później, podczas mistrzostw świata w Kaprun ponownie wywalczyła brązowy medal, tym razem lepsze okazały się Gunn-Rita Dahle oraz Polka Anna Szafraniec. Spitz w tym sezonie zdobyła także brązowy medal mistrzostw Europy oraz srebrny medal mistrzostw Europy w maratonie MTB. Mistrzostwa świata w Lugano w 2003 roku przyniosły jej jedyny złoty medal mistrzostw świata w cross country, a rok później, na mistrzostwach Europy w Wałbrzychu, zdobyła brązowy medal, plasując się za Gunn-Ritą Dahle oraz Polką Mają Włoszczowską. To ostatnie osiągniecie powtórzyła w 2006 i 2009 roku. W 2007 roku zdobyła aż cztery medale: złote na mistrzostwach Europy w kolarstwie górskim oraz maratonie oraz srebrne na mistrzostwach świata oraz mistrzostwach świata w maratonie. Rok później osiągnęła takie same wyniki, z wyjątkiem mistrzostw kontynentu w maratonie, podczas których tym razem nie zdobyła żadnego medalu. W 2009 roku została mistrzynią świata oraz Europy w maratonie MTB. Swój pierwszy medal w sztafecie zdobyła na mistrzostwach świata w Mont-Sainte-Anne w 2010 roku, na których zajęła drugie miejsce. W tym samym roku została także wicemistrzynią świata w maratonie, osiągnięcie to powtórzyła także w 2011 roku. Podczas mistrzostw świata w Leogang Spitz wraz z kolegami z reprezentacji zajęła trzecie miejsce w sztafecie.

W sezonach 2003 i 2005 zajmowała drugie miejsce w klasyfikacji cross country Pucharu Świata w kolarstwie górskim, a w latach 2002 i 2006 była trzecia. Wywalczyła także mistrzostwo Niemiec w kolarstwie górskim w latach 2005 i 2006, a w 2007 roku zajęła drugą pozycję.

Sabine Spitz osiągała także sukcesy w kolarstwie przełajowym. W 2005 roku na mistrzostwach świata w Stuttgarcie wywalczyła srebrny medal, ustępując jedynie swej rodaczce - Hance Kupfernagel. Jest także dwukrotną wicemistrzynią Niemiec w kolarstwie przełajowym z 2005 i 2011 roku.

Najważniejsze osiągnięcia[edytuj | edytuj kod]

Igrzyska Olimpijskie Olympic rings with white rims.svg[edytuj | edytuj kod]

Olimpiada Miejsce Rok Konkurencja Rezultat
Ateny 2004 Ateny 2004 cross-country Bronze medal with cup.svg Brąz
Pekin 2008 Pekin 2008 cross-country Gold medal with cup.svg Złoto
Londyn 2012 Londyn 2012 cross-country Silver medal with cup.svg Srebro

Mistrzostwa świata w kolarstwie górskim[edytuj | edytuj kod]

  • 2001 – 3. miejsce (cross-country)
  • 2002 – 3. miejsce (cross-country)
  • 20031. miejsce (cross-country)
  • 2007 – 2. miejsce (cross-country)
  • 2008 – 2. miejsce (cross-country)
  • 2010 – 2. miejsce (sztafeta)

Mistrzostwa świata w kolarstwie przełajowym[edytuj | edytuj kod]

  • 2005 – 2. miejsce

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]