Saif al-Islam al-Kaddafi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Saif al-Islam al-Kaddafi
Data i miejsce urodzenia 25 czerwca 1972
Trypolis
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
Kolekcja cytatów w Wikicytatach Kolekcja cytatów w Wikicytatach

Saif al-Islam al-Kaddafi (arab.: سيف الإسلام القذافي, co znaczy miecz islamu, ur. 25 czerwca 1972 w Trypolisie) – drugi syn libijskiego przywódcy państwa Muammara al-Kaddafiego i jego drugiej żony Safii Farkash.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

W 1994 Saif al-Islam ukończył malarstwo na Uniwersytecie Al-Fatah w Trypolisie. Następnie studiował na prywatnym IMADEC University w Wiedniu oraz w London School of Economics.

W 1997 założył Międzynarodową Fundację Kaddafiego na rzecz Rozwoju, która ma na celu działalność charytatywną. W 2000 wziął udział w negocjacjach mających doprowadzić do uwolnienia zakładników, wziętych do niewoli przez islamskich bojowników na Filipinach. W 2003 opublikował krytyczny raport na temat przestrzegania praw człowieka w Libii.

W 2004 zaangażował się w negocjacje dotyczące odpowiedzialności i odszkodowań dla rodzin ofiar zamachu nad Lockerbie w 1988.

W grudniu 2004 Saif al-Islam, krótko przed wizytą kanadyjskiego premiera Paula Martina w Trypolisie, zażądał w wywiadzie dla gazety The Globe and Mail przeprosin od kanadyjskiego rządu za przyłączenie się do amerykańskich sankcji gospodarczych przeciw Libii po zamachu nad Lockerbie. Jego prośba spotkała się w Kanadzie z niedowierzaniem i została pominięta.

W 2007 odegrał znaczącą rolę w rozwiązywaniu konfliktu, jaki wybuchł wokół skazania przez libijski sąd bułgarskich pielęgniarek i palestyńskiego lekarza na karę śmierci za rzekome zarażenie kilkuset dzieci wirusem HIV. W rezultacie międzynarodowych mediacji karę śmierci zamieniono na dożywotnie więzienie z możliwością odbywania jej w Bułgarii, gdzie oskarżonym natychmiast udzielono amnestii.

Kaddafi zabrał również głos w sprawach Bliskiego Wschodu, proponując rozwiązanie konfliktu palestyńsko-izraelskiego poprzez stworzenie jednego, wspólnego państwa przez dwa narody.

Saif al-Islam al-Kaddafi był uczuciowo związany z izraelską aktorką, Orly Weinerman[1].

21 sierpnia 2011 roku powstańcy podali, że Saif al-Islam został schwytany w czasie walk w Trypolisie[2], ale już w nocy z 22 na 23 sierpnia Saif al-Islam zorganizował w rządowym kompleksie spotkanie dla zagranicznych dziennikarzy, by udowodnić, że nie został aresztowany. Zapewnił także, że jego ojciec wciąż przebywa w Trypolisie, a sytuacja jest pod kontrolą wojska[3]. Ponownie o jego aresztowaniu, a nawet śmierci, media informowały w ostatnich dniach walk o Syrtę, jednak 22 października wieczorem Saif wystąpił w syryjskiej telewizji, zapowiadając zemstę na mordercach ojca i przejęcie po nim przywództwa nad ludźmi wiernymi dyktaturze[4].

Poszukiwany listem gończym przez Interpol za zbrodnie przeciwko ludzkości[5].

W nocy z 19 na 20 listopada 2011 na południu Libii ok. 50 kilometrów od miasta Aubari, wraz z kilkoma współpracownikami schwytany został Saif al-Islam al-Kaddafi, kiedy w konwoju usiłował przedostać się do Nigru. Został wydany siłom bezpieczeństwa przez nomadę Jusefa Saleha al-Hotmani'ego, który miał go przetransportować do Nigru. Miał za akcję otrzymać milion euro, ale kiedy zorientował się, że Saif jest niewypłacalny i może zostać zabity, zaalarmował nowe władze z którymi sympatyzował podczas wojny domowej. Konwój z Saifem zaatakowało dziesięciu żołnierzy z Az-Zintanu i pięciu bojowników z plemienia Hotmaniego, który także brał w niej udział[6].

Pojmani zostali następnie przetransportowani samolotem do Az-Zintan. Po wylądowaniu, samolot został zaatakowany przez wściekły tłum ludzi. Sytuacja została jednak opanowana przez siły bezpieczeństwa. Mimo, iż syn Kaddafiego był ścigany listem gończym MTK, libijski minister sprawiedliwości Muhammad al-Alagi zapowiedział, że schwytany Saif al-Islam będzie sądzony w kraju. Za przestępstwa, które popełnił, czyli oskarżenie o współudział w zbrodniach przeciwko ludzkości, grozi tam kara śmierci. Premier Libii Abd ar-Rahim al-Kib zapewnił natomiast, że syn Kaddafiego będzie miał sprawiedliwy proces. Zaapelowała o to już społeczność międzynarodowa[7]. 23 listopada do Trypolisu przybył prokurator główny MTK Luis Moreno-Ocampo, który zgodził się na sądzenie syna zabitego dyktatora w Libii. Oczekuje od władz libijskich sprawiedliwego procesu i zaprezentowania jego wyników sędziom MTK[8].

Rodzina[edytuj | edytuj kod]

Fatiha al-Nuri
 
Muammar al-Kaddafi
 
Safia Farkasz
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Mohammed
 
Saif al-Islam
 
Saadi
 
Mutasim
 
Hannibal
 
Ajsza
 
Saif al-Arab
 
Chamis
 
 
 

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]