Sakyō Komatsu

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sakyō Komatsu
Imiona i nazwisko Sakyō Komatsu
Data i miejsce urodzenia 28 stycznia 1931
Osaka
Data i miejsce śmierci 26 lipca 2011
Osaka
Narodowość Japonia japońska
Dziedzina sztuki literatura
Styl fantastyka
Ważne dzieła Zatonięcie Japonii
Wikicytaty Sakyō Komatsu w Wikicytatach

Sakyō Komatsu (jap. 小松左京 Komatsu Sakyō?, właśc. Minoru Komatsu 小松実 Komatsu Minoru ur. 28 stycznia 1931 w Osace; zm. 26 lipca 2011 w Osace) – japoński pisarz i scenarzysta, jeden z najbardziej znanych japońskich pisarzy science fiction, obok Kōbō Abe i Shin'ichi Hoshi.

Był absolwentem Uniwersytetu w Kioto, gdzie studiował literaturę włoską. Karierę jako pisarz rozpoczął w latach 60. XX wieku. Był swego czasu nazywany „królem japońskiej SF”. Pracował również jako dziennikarz i reporter Radia Osaka. W 1985 r. zdobył Nihon SF Taisho Award – japońską nagrodę przyznawaną pisarzom science fiction.

Jego najsłynniejszą książką jest Zatonięcie Japonii z 1973 r. (oryg. Nihon chinbotsu), zekranizowanej dwukrotnie – w 1973 oraz 2006 r. Powieść przedstawia realistyczny opis wielkiej katastrofy geologicznej – gigantycznego trzęsienia ziemi, w rezultacie którego w ciągu kilku miesięcy zagładzie ulega cały Archipelag Japoński, a mieszkańcy są ewakuowani i rozwiezieni na inne kontynenty. Opis jest tak przekonywający, że wielu czytelników uwierzyło w prawdopodobieństwo tego zjawiska, tym bardziej, że autor fikcyjne wydarzenia podbudował teorią naukową o ruchu kontynentów.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]