Salomea Kruszelnicka

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania

Salomea Kruszelnicka (ukr. Соломія Крушельницька, Sołomija Kruszelnyćka), ur. 23 września 1873 w Bielawińcach pod Buczaczem - zm. 16 listopada 1952 we Lwowie - ukraińska wokalistka (sopran) i pedagog.

Sołomija Kruszelnycka

Uczyła się w gimnazjum w Tarnopolu na prawach eksterna. Śpiewała w chórze "Ruśka besida".

Kształciła się od roku 1891 w konserwatorium Galicyjskiego Towarzystwa Muzycznego we Lwowie, pod kierunkiem Walerego Wysockiego. Zadebiutowała 15 kwietnia 1893 w Operze Lwowskiej rolą Leonory w operze "La Favorite" Gaetano Donizettiego, a następnie w Krakowie. W sezonie 1895-1896 występowała w Odessie, w 1896 we Włoszech, a następnie wyjechała na występy do Ameryki Południowej. W latach 1898-1902 była gwiazdą Opery Warszawskiej. W 1902 roku wyjechała do Paryża, gdzie była zaangażowana w Operze.

Znaczek pocztowy Ukrainy, Salomea Kruszelnicka, 1997 (Michel № 219)

W 1904 we Włoszech w Brescii odniosła sukces w tytułowej roli w Madame Butterfly Pucciniego.

Osiadła na stałe we Włoszech, w Viareggio, poślubiwszy markiza Cesarego Riccioniego i zdobywając międzynarodową sławę.

Występowała na scenie La Scali, m.in. u boku legendarnego tenora Enrico Caruso. W 1920, u szczytu sławy, zostawiła na zawsze arenę operową i poświęciła resztę życia wykonawstwu muzyki kameralnej (śpiewała utwory w ośmiu językach). Ostatni zagraniczny koncert zaśpiewała w Rzymie w 1929 roku. Od sierpnia 1939 zamieszkała na stałe we Lwowie; otrzymała tytuł profesorski i prowadziła klasę wokalną w Lwowskim Konserwatorium im. M. Łysenki.

W roku 1951 otrzymała tytuł Zasłużony Działacz Sztuki USRR.

Zmarła we Lwowie 16 listopada 1952. Pochowana jest na Cmentarzu Łyczakowskim obok grobu Iwana Franki.

Dzisiaj imieniem Salomei Kruszelnickiej nazwane są Opera lwowska, licea muzyczne we Lwowie i Tarnopolu, ulice we Lwowie, Tarnopolu i Buczaczu. 19 listopada 2009 roku w Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie odbyło się uroczyste odsłonięcie popiersia Salomei Kruszelnickiej. Popiersie sławetnej śpiewaczki umieszczono w galerii wybitnych artystów Opery Narodowej. Autor popiersia, artysta Wasyl Jarycz, wyrzeźbił wybitną Kruszelnicką z brązu, a popiersie umieścił na granitowej kolumnie. Cała kompozycja ma ponad dwa metry wysokości. Inspiracją do stworzenia postumentu była postać Hrabiny z opery Stanisława Moniuszki, w którą wcielała się Salomea Kruszelnicka.

Bibliografia[edytuj | edytuj kod]

  • Iwan Derkacz. Szlach trojandamy steływsia. W: "Witczyzna", 1958 nr 9.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]

Wikimedia Commons