Yukimura Sanada

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sanada Yukimura)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sanada Yukimura - pomnik w Tennōji (Osaka)

Yukimura Sanada (jap. 真田左衛門佐幸村 Sanada Saemon-no-Suke Yukimura?, ur. 7 maja 1567, zm. 1615) – japoński samuraj, drugi syn daimyō Masayukiego Sanady z okresu Azuchi-Momoyama.

Jego właściwym imieniem było Nobushige Sanada, które otrzymał po Nobushige Takedzie, młodszym bracie Shingena Takedy, który był odważnym i poważanym wojownikiem. Yukimurę Sanadę nazywano „bohaterem pojawiającym się raz na sto lat” oraz „szkarłatnym demonem wojny”. Tadatsune Shimazu, uważany czasem za najlepszego wojownika w czasie zorganizowanej przez Hideyoshiego Toyotomi inwazji na Koreę, nazwał go „żołnierzem numer jeden w Japonii”.

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Był drugim synem Masayukiego Sanady i młodszym bratem Nobuyukiego Sanady. Jego żoną była córka Yoshitsugu Otaniego. Miał też konkubinę, córkę Hidetsugu Toyotomiego. Miał dwóch synów: Daisuke (Yukimasa) i Daihachi (Morinobu) oraz kilka córek.

W 1575 Masayuki Sanada stracił dwóch starszych braci w bitwie pod Nagashino. Będąc uprzednio wasalem Shingena Takedy i Katsuyori Takedy, odziedziczył klan Sanada i udał się do zamku Ueda. Razem z nim wyruszył Yukimura, także przyjmując nazwisko Sanada.

Do 1582 połączone siły klanów Oda i Tokugawa zniszczyły klan Takeda. Sanada początkowo poddali się Nobunadze Odzie, ale po wydarzeniach w świątyni Honnōji ponownie stali się niezależni, dryfując pomiędzy silniejszymi daimyō takimi jak Uesugi, Hōjō i Tokugawa. Ostatecznie klan Sanada został wasalem Hideyoshiego Toyotomi.

W tym okresie Hideyoshi traktował Yukimurę z troską i gościnnością. Jego sympatia przejawiała się między innymi tym, że Yukimura otrzymał prawo używania nazwiska Toyotomi. Z tego powodu czasem nazywano go Toyotomi Saemon-no-suke Nobushige. On sam także niekiedy używał tego imienia.

W 1600 Ieyasu Tokugawa zbierał grupę daimyō, aby zaatakować Kagetatsu Uesugiego. Klan Sanada również się podporządkował, ale gdy Mitsunari Ishida zdecydował się wystąpić przeciwko Ieyasu, Masayuki i Yukimura dołączyli do armii zachodniej, podczas gdy starszy brat Yukimury, Nobuyuki, przyłączył się do wschodniej armii.

Istnieje wiele teorii na temat prawdziwych motywów decyzji Masayukiego i Yukimury, ale najwyraźniejsze są dwie opinie. Według pierwszej z nich, Masayuki podjął decyzję (z którą zgodził się Yukimura), aby postawić wszystko na jedną kartę i przyłączyć się do słabszej ze stron. Jeśli wygraliby bitwę, rodzina Sanada zyskałaby na znaczeniu. Według drugiej teorii, miało to stanowić zabezpieczenie; Masayuki, Yukimura i Nobuyuki przedyskutowali sytuację; gdy Ieyasu zażądał od nich jasnego określenia pozycji, podjęli decyzję o osobnym przyłączeniu się do obu stron. W ten sposób bez względu na wynik bitwy rodzina Sanada miała przetrwać.

Sanada wycofali się i ufortyfikowali zamek Ueda. Gdy Hidetada Tokugawa maszerował z liczną armią (40 tys. ludzi) po Nakasendō, siły klanu Sanada stawiły im tam czoła, posiadając tylko 2 tys. ludzi. Hidetada dał się wciągnąć w potyczkę i z tego powodu nie wziął udziału w bitwie pod Sekigaharą, co wystawiło klan Tokugawa na poważne niebezpieczeństwo.

Z tego powodu Ieyasu Tokugawa chciał stracić ród Sanada, ale z powodu wkładu Nobuyukiego we własne zwycięstwo, darował im życie i zamiast tego zesłał do Kudoyamy w prowincji Kii. Masayuki zmarł tam. Dwanaście lat później, gdy stosunki między klanem Toyotomi i siogunatem Tokugawów pogorszyły się, Toyotomi zaczął rekrutować rōninów, przygotowując się do wojny. Odpowiadając na to wezwanie, Yukimura uciekł z Kudoyamy i dotarł do zamku Ōsaka.

W czasie zimowego oblężenia Osaki, Yukimura Sanada wybudował fortyfikacje we wszystkich słabych punktach położonych w południowej części zamku. Stamtąd pokonał siły Tokugawy (około 30 tys. ludzi), dysponując 6 tys. ludzi uzbrojonych w arkebuzy.

W następnym roku, podczas letniego oblężenia Osaki, Yukimura postanowił zrezygnować z walki obronnej i bezpośrednio zaatakować siły Tokugawy. Najpierw pokonał 12 tys. konnych strzelców dowodzonych przez Masamune Date (który jest uważany za jednego z dwóch najlepszych strategów w kreatywnym i oryginalnym wykorzystaniu konnych strzelców) z pomocą armii 3 tys. konnych i pieszych. Po porażce armii Masamune Date, elitarna armia z Echizen, licząca 20-30 tys. ludzi, nie odważyła się stawić czoła Yukimurze. Podobno przed powrotem do zamku Ōsaka armia Yukimury krzyczała: Milion chłopców we wschodniej armii, ani jednego mężczyzny!.

Następnego dnia Yukimura bezpośrednio zaatakował armię Ieyasu Tokugawy. Jego szarże były tak gwałtowne, że kilkakrotnie docierał do głównego obozu Ieyasu. Podobno Ieyasu Tokugawa miał się już przygotowywać do popełnienia seppuku, ale jest to najprawdopodobniej wymysł późniejszych pokoleń. Mimo braku wielu źródeł, które mogłyby potwierdzić fakty, podczas letniego oblężenia Osaki w 1615 Yukimura miał poprowadzić kilka ataków na główny obóz Tokugawy, używając taktyki ośmiu kagemusha (sobowtórów) w celu zmylenia wroga. Siła i determinacja tych ataków miała być podobno spowodowana jego osobistą vendettą przeciwko rodowi Tokugawa. Trzykrotnie docierał do obozu, dostatecznie blisko, aby zobaczyć Ieyasu w odległości kilku metrów, ale nigdy nie udało mu się go zabić. Po zdobyciu zamku Ōsaka przez siły siogunatu, Tokugawa podobno do śmierci bał się imienia Yukimury. Od tego czasu Yukimura jest uważany za najznakomitszego wojownika ostatnich lat Azuchi-Momoyama.

Ostatecznie siły Yukimury zostały pokonane przez armię Tokugawy, znacznie przewyższającą je liczebnie. Według The Life of Shogun Tokugawa Ieyasu A.L. Sadlera, Yukimura był ranny i kompletnie wyczerpany w czasie intensywnej walki z żołnierzami z Echizen, gdy zaatakował go Nizaemon Nishio z armii Echizen. W tym momencie Yukimura miał oświadczyć: Jestem Yukimura Sanada, z pewnością godny ciebie przeciwnik, lecz jestem zbyt zmęczony, by dalej walczyć – i pozwolić się zabić. Niektórzy badacze twierdzą jednak, że zmarł z wyczerpania. Jego grób znajduje się w Osace.

Legenda i popularne opisy[edytuj | edytuj kod]

Jest faktem, że Yukimura Sanada nigdy nie jest wspominany w źródłach historycznych pod imieniem Yukimura, nie podpisywał także w ten sposób listów. To imię pojawiło sie w powieści wojennej w okresie Edo i zostało spopularyzowane przez współczesne sztuki, książki i media. Źródła historyczne używają jego historycznego imienia „Nobushige”, nie wspominając o przydomku „Yukimura”. Istnieje teoria, według której jest to zbitka imion Masayuki (jego ojca) i Tsunamura Date.

Zgodnie z legendą Yukimura dowodził grupą dziesięciu bohaterów biorących czynny udział w bitwach o zamek Ōsaka. Grupa Dziesięciu Odważnych Sanady (Sanada Jūyūshi) miała składać się z ninja noszących następujące imiona:

Przedstawienie w kulturze popularnej[edytuj | edytuj kod]

Yukimura Sanada został sportretowany przez różne współczesne media, między innymi: