Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Kaplica Matki Bożej Loretańskiej
Wnętrze kaplicy
Wnętrze kaplicy
Państwo  Polska
Miejscowość Loretto
Wyznanie katolickie
Kościół rzymskokatolicki
Przedmioty szczególnego kultu
Relikwie {{{relikwie}}}
Cudowne obrazy {{{cudowne wizerunki}}}
brak współrzędnych
Commons Multimedia w Wikimedia Commons
Strona internetowa

Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej w Loretto - sanktuarium maryjne znajdujące się w Gminie Wyszków.

Jego początki związane są z zakupem majątku Zenówka przez księdza Ignacego Kłopotowskiego (założyciela Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Loretańskie) w roku 1928. Rok później zmieniono nazwę miejscowości na Loretto, co ma być nawiązaniem do włoskiego Loreto, w którym znajduje się się Sanktuarium Santa Casa[1].

Pierwotnie w Loretto mieściła się leśna kapliczka, którą z czasem przeniesiono do murowanego budynku. Prace nad budową dużej kaplicy rozpoczęły się dopiero w roku 1952. Mimo niesprzyjających okoliczności politycznych kaplica była gotowa w stanie surowym już w 1959, a rok później odprawiono w niej pierwszą mszę. Dużo dłużej trwały prace wykończeniowe, np. elewacja zewnętrzna gotowa była dopiero w 1971 - stąd napis na frontonie: Bogu w Trójcy Świętej Jedynemu i Matce Bożej Loretańskiej 1971. Za wystrój kaplicy odpowiedzialność powierzono Jerzemu Machajowi. 19 lutego 1984 kaplica została poświęcona przez biskupa Jerzego Modzelewskiego[1].

W Loretto oprócz klasztoru loretanek i domu nowicjatu mieści się także dom starców, domy rekolekcyjne, wypoczynkowe i kolonijne. Znajdująca się tam kaplica jest pod wezwaniem Matki Bożej Loretańskiej (pierwotnie Matki Bożej Różańcowej)[1].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. 1,0 1,1 1,2 Sanktuarium Matki Bożej Loretańskiej. loretanki.pl. [dostęp 10 czerwca 2012].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]