Santa María (statek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacji, wyszukiwania
Pływająca replika statku „Santa Maria” w Funchal, na Maderze, Portugalia.
Santa Maria na obrazie Andriesa van Eertvelta (1628)
Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – replika statku Santa María w skali 1:1

Santa María – największy z trzech statków Krzysztofa Kolumba w jego pierwszej wyprawie w poszukiwaniu drogi do Indii w 1492 roku. Właścicielem statku był Juan de la Cosa.

„Santa María” była małą karaką, o długości około 21 metrów[1] i była okrętem flagowym podczas pierwszej ekspedycji. Załogę statku stanowiło 40 marynarzy. Okręt początkowo nazywał się „La Gallega” (z hiszp. „Galicyjka”), przypuszczalnie dlatego, że zbudowano ją w Galicji. Przed wyprawą zmieniono jednak jej nazwę. Innymi statkami biorącymi udział w pierwszej wyprawie Kolumba były: karawela „Santa Clara”, znana jako „Niña” oraz „Pinta”.

„Santa María” posiadała trzy maszty. Była najwolniejsza spośród statków biorących udział w wyprawie, ale dobrze przygotowana do przemierzenia Atlantyku. 25 grudnia 1492 roku osiadła na mieliznie w pobliżu Hispanioli, przez co nie nadawała się do dalszej podróży. Deski z unieruchomionego statku wykorzystano później do budowy osady La Navidad.

Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne wiarygodne dokumenty, które przedstawiałyby wygląd któregokolwiek ze statków Kolumba. Zbudowano kilka replik „Santa Maríi” (w tym jedną w Polsce – w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania), jednak wszystkie bazują jedynie na przypuszczeniach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Niektóre źródła podają 25 metrów.
Wikimedia Commons