Santa María (statek)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Pływająca replika statku „Santa Maria” w Funchal, na Maderze, Portugalia.
Santa Maria na obrazie Andriesa van Eertvelta (1628)
Muzeum - Pracownia Literacka Arkadego Fiedlera w Puszczykowie – replika statku Santa María w skali 1:1

Santa María – największy z trzech statków Krzysztofa Kolumba w jego pierwszej wyprawie w poszukiwaniu drogi morskiej do Indii w 1492 roku. Właścicielem statku był Juan de la Cosa.

„Santa María” była małą karaką, o długości około 21 metrów[a] i była okrętem flagowym podczas pierwszej ekspedycji. Załogę statku stanowiło 40 marynarzy. Okręt początkowo nazywał się „La Gallega” (z hiszp. „Galicyjka”), przypuszczalnie dlatego, że zbudowano ją w Galicji. Przed wyprawą zmieniono jednak jej nazwę. Innymi statkami biorącymi udział w pierwszej wyprawie Kolumba były: karawela „Santa Clara”, znana jako „Niña” oraz „Pinta”.

„Santa María” posiadała trzy maszty. Była najwolniejsza spośród statków biorących udział w wyprawie, ale dobrze przygotowana do przemierzenia Atlantyku. 25 grudnia 1492 roku osiadła na mieliznie w pobliżu Hispanioli, przez co nie nadawała się do dalszej podróży. Deski z unieruchomionego statku wykorzystano później do budowy osady La Navidad.

W roku 2003 u wybrzeży Haiti odnaleziono wrak statku, który według teorii archeologa podwodnego, Barry'ego Clifforda opublikowanej w maju 2014 roku, jest wrakiem Santa Marii. Planowane są dalsze prace badawcze w porozumieniu z władzami Haiti, by potwierdzić tożsamość wraku[1].

Do dnia dzisiejszego nie zachowały się żadne wiarygodne dokumenty, które przedstawiałyby wygląd któregokolwiek ze statków Kolumba. Zbudowano kilka replik „Santa Maríi” (w tym jedną w Polsce – w Muzeum – Pracowni Literackiej Arkadego Fiedlera w Puszczykowie koło Poznania), jednak wszystkie bazują jedynie na przypuszczeniach.

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Uwagi

  1. Niektóre źródła podają 25 metrów.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Christopher Columbus's Santa Maria wreck 'found' (ang.). BBC News, 13 maja 2014. [dostęp 13 maja 2014].