Sarbel

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Ujednoznacznienie Ten artykuł dotyczy cypryjskiego piosenkarza. Zobacz też: imię Sarbel.
Sarbel Michael w 2007.

Sarbel Michael (gr. Σαρμπέλ Μιχαήλ; urodzony 14 maja 1981 roku w Londynie), Znany jako Sarbel (bądź Sharbel). Grecko-cypryjski piosenkarz. Popularny w Grecji i na Cyprze dzięki swojemu debiutanckiemu singlowi Σε πήρα σοβαρά ("Se pira sovara" gr."Wziąłem Cię na poważnie") zaśpiewanemu ze znaną grecką piosenkarką Eirini Merkouri (gr. Ειρήνη Μερκούρη) a także swoim płytom Paraxeno Synesthima (gr. Παράξενο συναίσθημα - 2005 r.) i Sahara (gr. Σαχάρα - 2006 r.)

Biografia[edytuj | edytuj kod]

Urodzony i wychowany w Anglii, w Londynie. Jego ojciec Elias, Cypryjczyk, był popularnym piosenkarzem grającym na bouzouki, jego matka była Libanką. Rodzina Sarbela w czasie wakacji często wyjeżdżała na wycieczki do Grecji i na Cypr. Sarbel studiował muzykę (śpiew), aktorstwo i sztukę widowiskową. W wieku od 5 do 16 lat śpiewał w English National Opera oraz w Royal Opera House Covent Garden.

W wieku 18 lat szukając szans w życiu w czasie "gap year", wyjechał na Kretę, gdzie śpiewał w Heraklion Palladium. W wieku 21 lat podczas pobytu na Krecie, gdzie mieszkał od czasu skończenia szkoły, podpisał kontrakt na 6 lat z Sony. Przez następne lata Sarbel podbijał greckie, cypryjskie i arabskie sceny, zdobywając status popularnego piosenkarza, ale także symbolu seksu, szczególnie pośród nastoletnich dziewcząt.

2004-2005: Parakseno Sinesthima[edytuj | edytuj kod]

Muzyka Sarbela ujrzała światło dzienne w 2004 roku, kiedy nagrał orientalny przebój Se Pira Sovara wraz z Eirini Merkouri, która jako pierwsza przedstawiła młodego piosenkarza fanom w Grecji. Piosenka bazuje na arabskiej piosence "Sidi Mansour". Na tej samej płycie znajduje się drugi duet z Eirini Merkouri nazwany "Agapi Mou Esi". W 2005 roku została wydana jego pierwsza solowa płyta zatytułowana Paraxeno Synesthima, która otrzymała tytuł złotej płyty. Została ponownie wydana z dwoma dodatkowymi utworami: Thelo na Petaxo i bonusową piosenką Boro Boro (zaśpiewana razem z piosenkarką Xryspą), która stała się znana podczas MAD Award Ceremony. Piosenki Se Pira Sovara, Sokolata i Thelo Na Petakso stały się hitami, w późniejszym okresie zostały do nich nakręcone teledyski.

2006: Sahara[edytuj | edytuj kod]

W lipcu 2006 została wydana druga płyta Sarbela, Sahara. W tym samym roku został nagrany duet Sarbela z Natassą Theodoridou nazwany Na' Soun Thalassa, który został dodany jako bonus na płycie. Utwory Takse Mou (gr. Obiecaj mi) oraz Sahara natychmiast stały się hitami. W tym samym roku Sarbel ponownie pojawił się na uroczystości Mad Music Awards, śpiewając piosenkę Thriller, która ukazała jego talent w posługiwaniu się językiem angielskim.

Eurowizja 2007[edytuj | edytuj kod]

Występ na Eurowizji 2007.

28 lutego Sarbel wygrał greckie eliminacje do Eurowizji piosenką Geia Sou Maria (Yassou Maria).

12 maja Sarbel zajął siódme miejsce w finale eurowizyjnym.


Sopot Festival 2007[edytuj | edytuj kod]

Sarbel zrezygnował z występu w Polsce w dniach 31 VIII - 2 IX. Miał zaśpiewać piosenkę "Yassou Maria" na Sopot Festival. Jego miejsce zajął zespół The Cloudy Room.

Dyskografia[edytuj | edytuj kod]

  • Se Pira Sovara, 2004
  • Paraxeno Synesthima, 2005
  • Paraxeno Synesthima (druga edycja), 2005
  • Sahara, 2006
  • Sahara: Euro Edition, 2007
  • Kati san esena, 2008