Scarlett O'Hara

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scarlett O'Hara
Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara w scenie z filmu Przeminęło z wiatrem
Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara w scenie z filmu Przeminęło z wiatrem
Grany przez Vivien Leigh
Informacje
Imię i nazwisko Katie Scarlett O'Hara-Hamilton-Kennedy-Butler
Małżonek Charles Hamilton (nie żyje)
Frank Kennedy (nie żyje)
Rhett Butler (trzeci)
Rodzina Gerald O'Hara (ojciec – nie żyje)
Ellen Robillard O'Hara (matka – nie żyje)
Susan Elinor "Suellen" O'Hara Benteen (siostra)
Caroline Irene "Carreen" O'Hara (siostra)
Gerald O'Hara Jr. (bracia – nie żyją)
Will Benteen (szwagier)
Mały Benteen (siostrzeniec)
Wade Hampton Hamilton (syn z Charlsem)
Ella Lorena Kennedy (córka z Frankiem)
Eugenie Victoria "Bonnie Blue" Butler (córka z Rhettem – nie żyje)
Nieznane dziecko (z Rhettem – poronienie)
Katie Colum "Cat" Butler (córka z Rhettem)
Pan Butler (pasierb od Rhetta)

Scarlett O'Hara – bohaterka powieści Margaret Mitchell Przeminęło z wiatrem.

W pełni Katie Scarlett O'Hara-Hamilton-Kennedy-Butler. Jej rodzicami byli Ellen z domu Robillard oraz Gerald O'Hara. Ellen od zawsze była dla Scarlett autorytetem - dziewczyna czciła ją jak bóstwo i kochała. Niestety, nie można powiedzieć, by zaznała od niej matczynej miłości. Ellen dawała chłodne rady i pozwalała wypłakiwać się w pachnące werbeną fałdy sukni, ale tak naprawdę była zbyt zajęta, by poświęcić czas córce. Może to dlatego Scarlett jako dorosła kobieta nie potrafiła spełniać obowiązków macierzyńskich należycie.

O'Hara miała dwie siostry Suellen (Susan Eleanor) i Carreen (Carolyn Irina). Scarlett była uważana za najpiękniejszą dziewczynę w powiecie. Miała ciemne włosy, oczy w odcieniu szmaragdu, 17 cali w talii. Sama również była świadoma swojej urody i wykorzystywała ją, łamiąc serca swoich wielbicieli. Od kołyski towarzyszyła jej ciemnoskóra niania - Mammy, którą kochała jak matkę. Scarlett miała kolejno trzech mężów: Charlesa Hamiltona, Franka Kennedy'ego, który był wielbicielem jej siostry Suellen, oraz Rhetta Butlera. Miała z Charlesem syna Wade'a Hamptona, z Frankiem Kennedym córkę Lorenę, a z Rhettem Butlerem - Eugenię Victorię, którą pieszczotliwie nazywali Bonnie Blue. Miała mieć z nim jeszcze jedno dziecko, ale poroniła. Bonnie zmarła na skutek upadku z kucyka, którego otrzymała w prezencie od ojca. Bonnie Blue była ukochaną córeczką Rhetta.

Przed wojną Północy z Południem Scarlett była dziecinną, beztroską i słodką kokietką, podbijającą serca wielu mężczyzn. Jednak wojna zmieniła ją nie do poznania. Stała się dojrzałą i upartą kobietą, niezważającą na opinię społeczeństwa. Coraz wyraźniej ukazywał się w niej typowo irlandzki temperament, który odziedziczyła po ojcu. Ludzie z Atlanty (miasta, w którym mieszkała po opuszczeniu rodzinnego domu - Tary) z powodu jej zachowania stopniowo tracili do niej szacunek, aż w końcu odrzucili ją zupełnie ze swojego grona. Nie była mile widziana w domach, a zaproszenie jej na przyjęcie było wręcz skandalem. Mimo wszystko Scarlett była uważana za kobietę o ogromnej sile psychicznej. Najbardziej podziwiali w niej to Melania i Ashley Wilkesowie - jej ostatni i prawdziwi przyjaciele. Wewnątrz jednak Scarlett była osobą słabą i zagubioną, która przeżyła zbyt wiele, aby kiedykolwiek zaznać prawdziwego spokoju. Pragnęła znów wrócić do dzieciństwa i wypłakać wszystkie swoje żale w fałdy sukni matki. Swoje resztki sił Scarlett opierała na ciągle powtarzanym przez nią zaklęciu: "Nie chcę o tym teraz myśleć. Pomyślę o tym jutro".

Vivien Leigh jako Scarlett O'Hara w scenie z filmu Przeminęło z wiatrem

Dramat Scarlett O'Hary polega na tym, że orientuje się ona, kogo tak naprawdę kocha, kiedy go traci. Dziewczyna od zawsze uganiała się za Ashleyem, którego nie rozumiała. Był on ucieleśnieniem dżentelmena, delikatnym i romantycznym mężczyzną. Pociągała ją jego inność i to, że nie dawał się zdobyć. Rhett Butler spełniał każdą zachciankę i pieścił Scarlett. Kochał ją bezgranicznie, jednak ona pozostawała nieczuła. Gdy Melania umarła, Scarlett mogła mieć Ashleya, ale wtedy zorientowała się, że to mąż dał jej najwięcej miłości i bezpieczeństwa, choć nie był typem dżentelmena. Scarlett nie zostaje jednak z Rhettem - mężczyzna odchodzi od niej pewien, że do końca życia będzie stał w cieniu Wilkesa. Zmęczył się zdobywaniem kobiety, której dać chciał wszystko, a ona jemu w zamian mogła ofiarować tylko złudne nadzieje. Odchodząc, wypowiedział słynne zdanie "Kochanie – Nic mnie to już nie obchodzi", gdy płakała w trakcie pożegnania. Autorka książki nie daje jednoznacznie odpowiedzi, czy Scarlett Rhetta zdobyła czy nie. Wiemy jednak, że obydwoje byli uparci, jedno bardziej od drugiego. To, że się pokochali, zdecydowanie można zawdzięczać takim samym charakterom, temperamentom.

W ekranizacji z 1939 roku Scarlett O'Harę grała Vivien Leigh.