Scena w szkole (obraz Goi)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Scena w szkole
La letra con sangre entra
Ilustracja
Autor

Francisco Goya

Data powstania

1780–1785

Medium

olej na płótnie

Wymiary

19,7 × 38,7 cm

Miejsce przechowywania
Miejscowość

Saragossa

Lokalizacja

Museo de Zaragoza

Scena w szkole (hiszp. Escena de escuela lub La letra con sangre entra) – obraz olejny wykonany przez hiszpańskiego malarza Francisca Goyę (1746–1828)[1].

Niewielkich rozmiarów Scena w szkole najprawdopodobniej jest szkicem przygotowawczym do większego dzieła lub projektem gobelinu, które Goya malował dla Królewskiej Manufaktury Tapiserii Santa Bárbara. Możliwe, że ten projekt nie został zaakceptowany, gdyż podawał w wątpliwość skuteczność systemu edukacji w Hiszpanii[2].

Obraz przedstawia scenę rozgrywającą się w klasie w niewielkiej szkole. Po lewej stronie widać nauczyciela karzącego rózgą jednego z uczniów, który pochyla się i odsłania pośladki, aby otrzymć karę. Jedna z uczennic podtrzymuje jego koszulę. U stóp nauczyciela widać małego psa. Po prawej stronie widać dwóch uczniów, którzy płaczą i poprawiają ubranie, gdyż właśnie otrzymali karę. Pozostali uczniowie są pochłonięci swoimi zajęciami[3]. Hiszpański tytuł dzieła La letra con sangre entra (Wiedza z krwią przychodzi[4]) to przysłowie, które mówi, że edukacja jest skuteczna jedynie poprzez wymierzanie kar cielesnych.

Światło wpadające do klasy przez duże okno oświetla główną scenę skupiając się na odsłoniętym ciele karanego chłopca. Podkreśla zarzut złych metod wychowania dzieci, który powtarza się także na niektórych rycinach Goi z serii Kaprysy[3]. Obecność psa symbolizuje poddanie, wspólne książki podkreślają niedostatek i brak środków, podczas gdy bogate szaty nauczyciela ujawniają gorszą sytuację ekonomiczną niektórych dzieci[3].

Radiografia obrazu wykazała, że to samo płótno zostało wcześniej użyte jako jeden z wielu szkiców przygotowawczych do fresku pt. Matka Boska Królowa Męczenników w bazylice Nuestra Senora del Pilar w Saragossie[2].

Proweniencja[edytuj | edytuj kod]

Obraz najprawdopodobniej należał do artysty aż do jego śmierci. Wiadomo, że później należał do nieznanego kanonika w XIX wieku, następnie ok. 1920 roku trafił do kolekcji Rosillo w Madrycie[3]. Od 2008 roku należy do zbiorów Museo de Zaragoza. Został zakupiony przez władze Aragonii za cenę 2,5 miliona euro[2].

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Pierre Gassier, Juliet Wilson Bareau: Vida y obra de Francisco Goya: reproducción de su obra completa, pinturas, dibujos y grabados. Barcelona: Juventud, 1974, s. 90. ISBN 84-261-5682-7.
  2. a b c Zaragoza exhibe "La letra con sangre entra", una crítica de Goya a la educación de su época. Soitu. [dostęp 2020-08-22]. (hiszp.).
  3. a b c d La letra con sangre entra. Fundación Goya en Aragón. [dostęp 2020-08-22]. (hiszp.).
  4. Piotr Sawicki, Magdalena Pabisiak: Refranero español-polaco. Wrocław: Wyższa Szkoła Filologiczna we Wrocławiu, 2016, s. 157. ISBN 978-83-60097-72-4.