Schottariella mirifica

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Schottariella mirifica
Systematyka[1][2]
Domena

eukarionty

Królestwo

rośliny

Podkrólestwo

rośliny zielone

Nadgromada

rośliny telomowe

Gromada

rośliny naczyniowe

Podgromada

rośliny nasienne

Nadklasa

okrytonasienne

Klasa

Magnoliopsida

Nadrząd

liliopodobne (≡ jednoliścienne)

Rząd

żabieńcowce

Rodzina

obrazkowate

Podrodzina

Aroideae

Plemię

Schismatoglottideae

Rodzaj

Schottariella
P.C. Boyce & S.Y. Wong

Gatunek

Schottariella mirifica

Nazwa systematyczna
Schottariella mirifica P.C. Boyce & S.Y. Wong
Botanical Studies 50: 269-271 (2009)
Synonimy
  • Schismatoglottis sarikeensis (M.Hotta & Bogner) Bogner & A. Hay (bazonim)

Schottariella mirifica P.C. Boyce & S.Y. Wong – gatunek reofitycznych roślin z monotypowego rodzaju Schottariella, z rodziny obrazkowatych (Araceae), pochodzący z Malezji, endemiczny dla stanu Sarawak, zasiedlający łupki ilaste na nisko położonych brzegach rzek w wiecznie zielonych i wilgotnych lasach równikowych. Gatunek ten został wyodrębniony w 2009 roku z rodzaju Schismatoglottis[3]. Gatunek ten posiada synonim nomenklaturowy[4] Schottarum sarikeense P.C. Boyce & S.Y. Wong, powstały wskutek pomyłki przy pierwotnym nadaniu nazwy przez autorów. Nazwa naukowa została utworzona od pierwszej zaproponowanej nazwy rodzaju – Schottarum – i końcówki deminutywnej[4] i została nadana na cześć austriackiego botanika Heinricha Wilhelma Schotta, który pierwszy opisał rodzinę obrazkowatych i stworzył jej taksonomię[5].

Morfologia[4][edytuj | edytuj kod]

Pokrój
Niskie rośliny zielne o wysokości do 20 cm.
Łodyga
Łodyga skupiona, wzniesiona (rzadko wydłużona, płożąca i tworząca kłącze), o średnicy od 5 do 12 mm.
Korzeń
Korzenie wyrastają przypadkowo z dolnej części pędu.
Liście
Ogonek o długości od 6 do 12 cm, cienki. Blaszka bardzo wąska, eliptyczna, o wymiarach 10-14×1-2,5 cm, lśniąca, przy osi ciemnozielona, dalej jaśniejsza, u podstawy klinowata (cuneate), u szczytu spiczasta (acuminate) lub tworząca ogonek (caudate) o długości od 1,5 do 3 cm. Użyłkowanie u podstawy widoczne, u szczytu zlewające się z kolorem blaszki. Żyłki poprzeczne pierwszorzędowe po obu stronach, odchylają się pod kątem 45°; żyłki drugorzędowe drobne i gęste, słabo widoczne u podstawy; żyłki trzeciorzędowe niewyraźne.
Kwiaty
Roślina jednopienna. Szypułka o długości od 3 do 8 cm. Kwiatostan typu kolbowatego pseudancjum. Pochwa, o długości od 4 do 6 cm, w dolnej części wąsko jajowata i lekko skręcona w dół, ciemnozielona, sztywna; w górnej części jasnoróżowa lub rzadziej biała, chwilowa, jajowato-lancetowata. W okresie kwitnienia kwiatów żeńskich lekko nadęta i uchylona, otwiera się całkowicie w czasie kwitnienia kwiatów męskich. Kolba półcylindryczna, o długości od 3 do 3,5 cm. Kwiaty żeńskie o średnicy 1 mm, położone na odcinku 1 – 1,2 cm, grzbietowo wobec pochwy, do której kolba jest w tym miejscu przyrośnięta. Słupki o średnicy 1 mm, sierpowato-cylindryczne do elipsowato-podłużnych. Ciemnoróżowe znamiona słupka, dyskoidalne, o średnicy ok. 1 mm, wznoszą się nieznacznie ponad zalążnie. Kwiaty męskie oddzielone są od żeńskich wąskim paskiem jałowych słupków w kolorze białym. Kwiaty męskie o średnicy 3 mm, położone na odcinku 1 cm, węższym niż w przypadku kwiatów żeńskich. Pręciki zatłoczone, raczej nieregularne w kształcie i wielkości, od góry eliptyczne do klepsydrowatych, o długości około 0,5 mm, częściowo lub całkowicie zrośnięte w grupy od 2 do 3. W okresie kwitnienia kwiatów żeńskich pręciki są ścięte i płasko zakończone; w okresie kwitnienia kwiatów męskich pylniki wydłużają się, tworząc ok. 2 mm, igiełkowaty wypustek zakończony lekko tarczowatą, jajowato-trójkątną klapką, przez którą wyrzucany jest pyłek. Wyrostek kolby nieobecny lub w kształcie naboju o długości 0,5 cm.
Owoce
Zielone jagody, wypukło-cylindryczne do eliptycznych, podłużne, o długości od 1 do 1,8 cm i średnicy od 1 do 1,5 cm. Zawierają raczej niewiele nasion. Nasiona eliptyczne o długości od 1 do 2 mm i średnicy około 0,28 mm, jasnobrązowe, szorstkie w dotyku.

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Michael A. Ruggiero i inni, A Higher Level Classification of All Living Organisms, „PLOS One”, 10 (4), 2015, art. nr e0119248, DOI10.1371/journal.pone.0119248, PMID25923521, PMCIDPMC4418965 [dostęp 2020-02-20] (ang.).
  2. Peter F. Stevens, Angiosperm Phylogeny Website, Missouri Botanical Garden, 2001– [dostęp 2021-02-20] (ang.).
  3. Sin Yeng Wong: Phylogenetic and Systematic Studies Of The Schismatoglottideae (Araceae: Aroideae). 09 2009.
  4. a b c Peter C. Boyce i Sin Yeng Wong. Schottariella mirifica P.C. Boyce & S.Y. Wong: a new name for Schottarum sarikeense (Araceae: Schismatoglottideae). „Botanical Studies”. 50, s. 269-271, 2009. 
  5. Peter C. Boyce i Sin Yeng Wong. Studies on Schismatoglottideae (Araceae) of Borneo VII: Schottarum and Bakoa, two new genera from Sarawak, Malaysian Borneo. „Botanical Studies”. 49, s. 393-404, 2008.