Schronisko „Kamieńczyk”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Schronisko "Kamieńczyk")
Schronisko „Kamieńczyk”
Ilustracja
Schronisko w lipcu 2021 roku
Państwo

 Polska

Pasmo

Karkonosze

Wysokość

ok. 830 m n.p.m.

Data otwarcia

1995

Właściciel

rodzina Sieleckich

Położenie na mapie Sudetów
Mapa konturowa Sudetów, u góry po lewej znajduje się punkt z opisem „Schronisko „Kamieńczyk””
Ziemia50°48′51″N 15°29′47″E/50,814167 15,496389
Strona internetowa

Schronisko „Kamieńczyk” – prywatne schronisko turystyczne położone w Karkonoszach, obok wodospadu Kamieńczyka.

Historia[edytuj | edytuj kod]

Miejsce to od dawna było popularne wśród turystów. W latach 1848–1849 wybudowano tutaj drogę z Piechowic przełomem rzeki Kamiennej do huty „Józefina” i dalej na Halę Szrenicką. Pod koniec wieku w związku z rosnącą liczbą turystów wybudowano dojście ze Szklarskiej Poręby. Wiadomo, że już wówczas przy wodospadzie znajdowało się niewielkie schronisko, nazywane Zackelfallbaude (Zackelfall to niemiecka nazwa wodospadu)[1]. Rozbudowano je znacznie w latach 20. XX wieku – kierował nim wówczas Franz Adolph, człowiek zasłużony dla rozwoju sportów zimowych w Karkonoszach. To z jego inicjatywy w pobliżu powstał tor bobslejowy z wyciągiem, który mógł ciągnąć sanki wraz z pasażerem oraz skocznia narciarska na Owczych Skałach. Schronisko posiadało 20 pokoi z 35 łóżkami i uchodziło za dość komfortowe.

Po II wojnie światowej budynek przekazano Wojskom Ochrony Pogranicza i przez jakiś czas służył im jako strażnica. Gdy wyprowadził się z niego WOP, w drugiej połowie lat 50. otwarto w nim ośrodek wypoczynkowy „Kamieńczyk” Prokuratury Wojewódzkiej we Wrocławiu. Jego funkcjonowanie przerwał pożar, który wybuchł podczas remontu w 1984 roku. Całkowicie zrujnowany obiekt rok później przejęło małżeństwo Sieleckich, którzy postanowili ponownie zagospodarować go dla turystów. Początkowo funkcjonowała tu tylko niewielka budka, następnie bufet, aż wreszcie w 1995 roku stanęło nowe schronisko[2]. W 1999 roku dobudowano obok szałas. Duży ruch turystyczny w tym miejscu związany jest z łatwym i krótkim dojściem ze Szklarskiej Poręby oraz usytuowaniem tuż obok atrakcji, jaką jest Wodospad Kamieńczyka.

Dojście[edytuj | edytuj kod]

Dojście do schroniska szlak turystyczny czerwony szlakiem ze Szklarskiej Poręby na Halę Szrenicką, lub szlakiem szlak turystyczny czarny, który obiega Szklarską Porębę, a później dalej szlak turystyczny czerwony szlakiem. Czas dojścia ze Szklarskiej Poręby Huta to około 0:25 h, natomiast z centrum około 1 h.

Wyposażenie schroniska[edytuj | edytuj kod]

  • 20 miejsc noclegowych w pokojach 2-osobowych
  • jadalnia z bufetem

Dane adresowe[edytuj | edytuj kod]

  • 58-580 Szklarska Poręba, skrytka pocztowa 47

Przypisy[edytuj | edytuj kod]

  1. Wodospad Kamieńczyka - najwyższy wodospad w Karkonoszach [online], www.polskie-gory.pl [dostęp 2018-06-28] (pol.).
  2. Schronisko Kamieńczyk - historia [online], www.schroniskokamienczyk.pl [dostęp 2018-06-28] [zarchiwizowane z adresu 2018-08-19].

Galeria[edytuj | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]