Schronisko PTTK „Perła Zachodu”

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
{{{Schronisko turystyczne infobox}}}
Państwo  Polska
Pasmo Góry Kaczawskie
Wysokość 320[1] m n.p.m.
Data otwarcia 8 kwietnia 1950
Właściciel PTTK
Położenie na mapie Sudetów
Mapa lokalizacyjna Sudetów
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Schronisko PTTK „Perła Zachodu”
Ziemia 50°55′22″N 15°41′46″E/50,922778 15,696111
Galeria zdjęć w Wikimedia Commons Galeria zdjęć w Wikimedia Commons
http://perlazachodu.eu/

Perła Zachodu (do 1945 Turmsteinbaude) – schronisko turystyczne PTTK położone w Siedlęcinie nad Jeziorem Modrym. Od strony Jeleniej Góry do schroniska prowadzi niebieski szlak rowerowy, położony nad rzeką Bóbr. Wiedzie on przez Borowy Jar, Perłę Zachodu do Siedlęcina i dalej w kierunku Bolesławca. Od strony Siedlęcina możliwy jest dojazd samochodem.

Schronisko powstało 8 kwietnia 1950 na miejscu zbudowanej w 1927 gospody Turmsteinbaude. Początkowo bardzo popularne, później praktycznie nieodwiedzane z powodu zanieczyszczenia rzeki Bóbr, której skażone wody doprowadziły do nazwania przez okolicznych mieszkańców i turystów schroniska "Perłą Smrodu". Obecnie wraz ze znaczną poprawą sytuacji ekologicznej obiekt zdobywa popularność. Związane jest to również z wyremontowaniem ścieżki rowerowej oraz wytyczeniem i rozbudową sieci szlaków rowerowych w Dolinie Bobru.

Schronisko dysponuje bazą noclegową dla 26 osób, restauracją, świetlicą oraz bezpłatnym parkingiem. Czynne jest cały rok. Organizowane są również imprezy okolicznościowe.

Przypisy