Scott Glenn

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scott Glenn
Scott Glenn w 2011 roku
Scott Glenn w 2011 roku
Imię i nazwisko Theodore Scott Glenn
Data
i miejsce urodzenia
26 stycznia 1941
Stany Zjednoczone Pittsburgh w stanie Pensylwania, USA

Theodore Scott Glenn (ur. 26 stycznia 1941 roku w Pittsburghu w stanie Pensylwania) – amerykański aktor filmowy.

Życiorys[edytuj | edytuj kod]

Jedno z trojga dzieci biznesmena Theodore'a Glenna i Elizabeth, ma pochodzenie irlandzkie i rodowite amerykańskie. Dorastał wraz z bratem Terrym i siostrą Bonnie w Appalachia. W dzieciństwie często chorował i spędził rok w łóżku. W wieku dziewięciu lat przeszedł szkarlatynę. Po ukończeniu szkoły średniej w Pittsburghu i College of William and Mary w Williamsburg, odbył trzyletnią służbę w elitarnych oddziałach amerykańskich piechoty morskiej-marines . Następnie pracował przez pięć miesięcy w Kenosha w stanie Wisconsin jako sprawozdawca do spraw kryminalnych w lokalnej gazecie Kenosha Evening News. Pisał do nowojorskich brukowców, zanim przebił się i awansował, został reporterem poczytnych czasopism.

Od 13 października 1965 do 27 maja 1967 roku występował na scenie Broadwayu w Playhouse Theatre jako Andy w spektaklu komediowym Niemożliwe lata (The Impossible Years) oraz w 1966 roku w sztukach teatralnych nowojorskiego La MaMa Experimental Theater Club. W 1968 roku studiował w nowojorskiej szkole aktorskiej Actors Studio Lee Strasberg Theatre and Film i przez pewien czas był związany z jej profesjonalnym zespołem teatralnym. Pracę w Hollywood rozpoczął od udziału w sitcomie ABC Patty Duke zaprasza (The Patty Duke Show, 1965), serialu policyjnym ABC Jastrząb (Hawk, 1966) z Burtem Reynoldsem, operze mydlanej CBS Krawędź nocy (The Edge of Night, 1969) i serialu NBC Ironside (1971, 1973). Na dużym ekranie zadebiutował w dwóch filmach – westernie Gonitwa skarbu (Pursuit of Treasure, 1970) i dramacie Dziecięcy producent (The Baby Maker, 1970). W 1978 roku porzucił Los Angeles i z rodziną przeniósł się do Ketchum, w stanie Idaho i przez dwa lata był barmanem, myśliwym, obieżyświatem górskim i okazjonalnie występował w przedstawieniach w Seattle. W 1987 roku powrócił na scenę broadwayowską w sztuce Spalę to (Burn This) w roli Pale.

Regularnie pojawiał się na ekranie w rolach drugoplanowych, tworząc godne do zapamiętania kreacje; porucznik Richard M. Colby w dramacie wojennym Francisa Forda Coppoli Czas apokalipsy (Apocalypse Now, 1979), Wes Hightower w dramacie Miejski kowboj (Urban Cowboy, 1980), astronauta Alan Shepard w adaptacji książki Toma Wolfe Pierwszy krok w kosmos (The Right Stuff, 1983), lakoniczny Emmett, jeden z czterech zagubionych kowbojów w westernie Silverado (1985), komandor Bart Mancuso w ekranizacji powieści Toma Clancy Polowanie na Czerwony Październik (The Hunt for Red October, 1990), policjant FBI w thrillerze Milczenie owiec (The Silence of the Lambs, 1991).

Szczególnie warte zapamiętania są także inne filmy z jego udziałem: Wyzwanie (The Challenge (1982), Rzeka (The River, 1984), Sajgon (Off Limits, 1988), Szalona odwaga (Courage Under Fire, 1995) i Dzień próby (Training Day, 2001).

Życie prywatne[edytuj | edytuj kod]

W 1967 roku poślubił Carol Schwartz, przyjął jej religię – judaizm, w 1970 przeprowadzili się do Nowego Jorku. Mają dwie córki – Dakota (ur. 1970) i Rio (ur. 1974). W 1978 roku wraz z rodziną przeniósł się do Ketchum, w stanie Idaho.

Wybrana filmografia[edytuj | edytuj kod]

Ciekawostki[edytuj | edytuj kod]

  • Ma 188 cm wzrostu.
  • Jest leworęczny.

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]