Scynk olbrzymi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
Scynk olbrzymi
Tiliqua scincoides
(White, ex Shaw, 1790)
Scynk olbrzymi
Systematyka
Domena eukarionty
Królestwo zwierzęta
Typ strunowce
Podtyp kręgowce
Gromada gady
Rząd łuskonośne
Rodzina scynkowate
Rodzaj Tiliqua
Gatunek scynk olbrzymi
Portal Portal Zoologia

Scynk olbrzymi, tilikwa scynkowa (Tiliqua scincoides) – gatunek gada z rodziny scynkowatych.

Opis 
Ubarwienie zmienne, zależne od środowiska w jakim żyją dane osobniki. Oliwkowożółta skóra pokryta nieregularnymi oliwkowobrązowymi poprzecznymi pręgami. Podbrzusze jaśniejsze. Ogon jest krótki i gruby. Głowa stosunkowo duża, szczęki silne, szeroko rozwierające się. Język duży od jasno- do ciemnoniebieskiego. Otwory uszne widoczne. Kończyny krótkie.
Rozmiary 
Długość ciała do 60 cm.
Biotop 
Występuje w szerokim zakresie środowisk, tj. sucha sawanna, jak i tereny podmokłe, lesiste, przybrzeżne wrzosowiska, tereny podgórskie.
Pokarm 
Z powodu powolności ich zdobyczą może paść tylko zwierzę powolniejsze od nich. W zasadzie są wszystkożerne, a ich dieta składa się głównie z bezkręgowców (ślimaki i owady), małych kręgowców, kwiatów i owoców.
Behawior 
W razie zagrożenia otwierają szeroko pyski i wysuwają swój wielki jasnoniebieski język, dodatkowo głośno sycząc oraz nadymają ciało stając się większymi. Z powodu nieprzystosowanych kończyn nie kopią nor, a jako kryjówki służą im rozmaite korytarze wykopane przez inne zwierzęta, albo też szukają naturalnych kryjówek w skalnych szczelinach itp. Są aktywne, gdy ich ciała utrzymują temperaturę 30-35 °C. Kiedy temperatury są niższe, pozostają w schronieniach.
Rozmnażanie 
Przez większą część roku żyją samotnie. Dopiero na wiosnę (wrzesień-listopad) w okresie godowym samice przyciągają samców. Samce w tym czasie walczą ze sobą. Podczas kopulacji samiec przytrzymuje głowę samicy albo grzbiet zębami, co może pozostawić na skórze samicy ślady. Okres ciąży trwa w przybliżeniu 100 dni. Scynki olbrzymie są żyworodne. Embriony pozbawione osłonek jajowych rozwijają się w prymitywnym łożysku w kieszonkach ścianek jajowodów, które są bogato ukrwione. Dzięki temu dostarczają zarodkowi poprzez ciało substancji odżywczych oraz umożliwiają wymianę tlenu i dwutlenku węgla. Przeciętnie samica rodzi pomiędzy 10 a 20 młodych, z których każde mierzy 130 - 140 mm (całkowita długość) i waży między 10 a 20 g. Po urodzeniu zjadają pozostałości swoich łożysk. Kilka dni później przechodzą pierwsze linienie i rozpraszają się. Dorosłość osiągną po 3 latach. Są długowieczne, gdyż w niewoli często dożywają wieku 25 lat i więcej.
Występowanie 
Australia
Tiliqua scincoides

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]