Sede Ja’akow

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Sde Ja'akov)
Skocz do: nawigacja, szukaj
Sede Ja’akow
שדה יעקב
Wjazd do moszawu
Wjazd do moszawu
Państwo  Izrael
Dystrykt Dystrykt Północny
Poddystrykt Poddystrykt Jezreel
Samorząd Regionu Samorząd Regionu Doliny Jezreel
Wysokość 72 m n.p.m.
Populacja (2011)
• liczba ludności

1307
Położenie na mapie Izraela
Mapa lokalizacyjna Izraela
Sede Ja’akow
Sede Ja’akow
Ziemia 32°41′48″N 35°08′28″E/32,696667 35,141111
Portal Portal Izrael

Sede Ja’akow (hebr. שדה יעקב; ang. Sde Ya'akov; pol. Pole Jakoba) – moszaw położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Dystrykcie Północnym, w Izraelu.

Położenie[edytuj | edytuj kod]

Moszaw jest położony na wysokości 72 metrów n.p.m., w północno zachodniej części intensywnie użytkowanej rolniczo Doliny Jezreel w Dolnej Galilei, na północy Izraela. Na zachód od osady wznoszą się wzgórza oddzielające Dolinę Jezreel od Doliny Zabulona i Zatoki Hajfy. Z tych wzgórz spływa przepływający na północ od moszawu strumień Tivon. Łączy się on z przepływającym na wschodzie strumieniem Betlejem, który wpada na południu do rzeki Kiszon. W jego otoczeniu znajduje się miasto Jokne’am, miasteczka Kirjat Tiv'on i Ramat Jiszaj, moszawy Bet Zajid, Bet Sze’arim, Kefar Jehoszua i Jokneam, oraz kibuc Allonim.

Sede Ja’akow jest położony w Samorządzie Regionu Doliny Jezreel, w Poddystrykcie Jezreel, w Dystrykcie Północnym Izraela.

Demografia[edytuj | edytuj kod]

Większość mieszkańców moszawu jest Żydami. Tutejsza populacja w większości jest religijna, identyfikuje się z judaizmem[1][2]:

Historia[edytuj | edytuj kod]

Moszaw został założony w 1927 roku na ziemiach wykupionych przez Żydowski Fundusz Narodowy z rąk arabskich właścicieli. Był to pierwszy moszaw założony przez religijną organizację syjonistyczną Hapoel HaMizrachi. Został on nazwany na cześć rabina Jakoba Reinesa. Pierwszymi mieszkańcami byli żydowscy imigranci z Europy Wschodniej. W latach 80. XX wieku moszaw znalazł się w głębokim kryzysie gospodarczym. Zmusiło to jego mieszkańców do przeprowadzenia restrukturyzacji i częściowej prywatyzacji[3].

Kultura i sport[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest ośrodek kultury z biblioteką, sala sportowa i boiska.

Edukacja[edytuj | edytuj kod]

Moszaw utrzymuje przedszkole. Dodatkowo jest tutaj szkoła podstawowa, do której dowożone są dzieci z okolicznych wiosek. Przy wjeździe do moszawu jest edukacyjna wioska młodzieżowa Neve Amiel. Od 1980 roku bardzo aktywna jest tutaj żydowska młodzieżowa organizacja religijna Bnei Akiva[4].

Religia[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest synagoga i mykwa. Przy wjeździe do moszawu znajduje się jesziwa Tivat Ja'akow.

Gospodarka[edytuj | edytuj kod]

Gospodarka moszawu opiera się na intensywnym rolnictwie. Poza polowymi uprawami rolniczymi uprawia się także warzywa, maliny i oliwki. Dodatkowo jest gospodarstwo mleczne oraz hodowla bydła i drobiu. Część mieszkańców dojeżdża do pracy poza moszawem.

Infrastruktura[edytuj | edytuj kod]

W moszawie jest przychodnia zdrowia, sklep wielobranżowy oraz warsztat mechaniczny.

Transport[edytuj | edytuj kod]

Z moszawu wyjeżdża się na północny zachód na drogę nr 722, którą jadąc na północ dojeżdża się do drogi ekspresowej nr 75, lub jadąc na południowy zachód dojeżdża się do węzła drogowego z drogą ekspresową nr 70 i drogą nr 66.

Przypisy

  1. Dane statystyczne z lat 1948-1995 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-07].
  2. Dane statystyczne z lat 2001-2009 (hebr.). W: Israel Central Bureau of Statistics [on-line]. [dostęp 2012-11-07].
  3. Sde Ja'akov (hebr.). W: Bet Alon [on-line]. [dostęp 2012-11-08].
  4. Sde Ja'akov (hebr.). W: Galil Net [on-line]. [dostęp 2012-11-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]