Sekcja zwłok

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj
WiktionaryPl nodesc.svg
Zobacz hasło autopsja w Wikisłowniku

Autopsja (gr. autopsia, zobaczyć na własne oczy) – wyraz dwuznaczny, oznaczający „własne doświadczenie” lub sekcję zwłok (łac. sectio, rozcięcie) czyli badanie pośmiertne (łac. post mortem), którego celem jest najczęściej ustalenie przyczyny zgonu.

Sekcja zwłok[edytuj | edytuj kod]

Współczesny stół do sekcji zwłok

Wyróżnia się naukową (anatomopatologiczną) oraz sądowo-lekarską sekcję zwłok (określaną niekiedy potocznie mianem obdukcji zwłok). Sekcję naukową przeprowadza lekarz patomorfolog lub lekarz medycyny sądowej. Odbywa się ona w zakładach opieki zdrowotnej, placówkach dydaktycznych (takich jak Wydziały Lekarskie Uniwersytetów lub Akademii Medycznych) w celu ustalenia przyczyny zgonu, weryfikacji rozpoznania klinicznego oraz w celach dydaktycznych. Na mocy prawa, sekcji powinny zostać poddane zwłoki:

  • niemowlęcia,
  • kobiety w ciąży i połogu,
  • chorego, który zmarł przed upływem 12 godzin od przyjęcia do szpitala lub w drodze do niego,
  • wszystkie przypadki śmierci gwałtownej (będącej skutkiem urazu).[potrzebne źródło]

W tym wypadku wygasa brak zgody chorego na przeprowadzenie sekcji zwłok po śmierci. W innych niż wymienione przypadki, sekcja może być wykonana na życzenie lekarza klinicysty w celu weryfikacji rozpoznania – chyba, że za życia chory pisemnie odmówił sekcji.

O przeprowadzeniu badania pośmiertnego decyduje dyrektor ZOZ; może on, ale nie musi uwzględnić zdania rodziny zmarłego (rodzina nie ma formalnie żadnego wpływu na sekcję). Sekcję sądowo-lekarską wykonuje się w każdym przypadku podejrzenia przestępczego spowodowania śmierci. Dokonuje jej biegły lekarz - specjalista medycyny sądowej, w obecności prokuratora lub sędziego, jeżeli prokurator lub sąd wyda postanowienie o jej przeprowadzeniu (art. 209 kodeksu postępowania karnego). W uzasadnionych przypadkach sekcję zwłok może przeprowadzić lekarz niebędący patomorfologiem czy lekarzem sądowym.

Gdy mamy do czynienia z sytuacją, kiedy istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa lub śmierć nastąpiła w niejasnych okolicznościach, przeprowadza się sekcję sądowo-lekarską, zawsze na zlecenie prokuratora lub sądu i zgodnie z kodeksem postępowania karnego. Oględziny ciała i sekcja przeprowadzane są przez biegłego lekarza, koniecznie przy obecności prokuratora[1]. Po przeprowadzonej sekcji lekarz sporządza opinię.

Każdy lekarz weterynarii ma prawo i możliwość przeprowadzania sekcji zwłok zwierzęcia, zazwyczaj jednak takie badania przeprowadzane są jedynie przez wyspecjalizowane jednostki – takie jak Wydziały Medycyny Weterynaryjnej bądź Państwowy Instytut Weterynaryjny.

Sekcja polega na dokonaniu oględzin zewnętrznych i otwarciu trzech jam ciała: jamy czaszki, klatki piersiowej i jamy brzusznej zwłok. W niektórych przypadkach, oględziny zewnętrzne wystarczają i nie następuje otwieranie powłok ciała. Zadaniem lekarza jest poszukiwanie morfologicznych wykładników procesu chorobowego, na których to opiera się anatomopatologiczne rozpoznanie przyczyny zgonu. Podczas badania pobiera się materiał do dalszych badań histopatologicznych, immunohistochemicznych, toksykologicznych czy biochemicznych.

Sekcję zwłok wykonuje się 12 godzin po zgonie.

Pierwsza udokumentowana sekcja zwłok została przeprowadzona około 1300 roku przez Mundino de Lucci (1275-1326) na uniwersytecie w Bolonii.[potrzebne źródło]

Przypisy

  1. Jak przebiega SEKCJA ZWŁOK? (pol.). Mowimyjak.pl, 2012-02-06.

Star of life.svg Zapoznaj się z zastrzeżeniami dotyczącymi pojęć medycznych i pokrewnych w Wikipedii.