Sensacje XX wieku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sensacje XX wieku – polski program telewizyjny dotyczący historii XX wieku, emitowany przez TVP w latach 1983-2005 i ponownie od 2015 roku, którego pomysłodawcą i autorem jest Bogusław Wołoszański.

Program ukazuje mało znane tajemnice związane głównie z II wojną światową. Powstało około 1000 odcinków[1]. Niektórzy fani Sensacji XX wieku są zrzeszeni w "Klubie Sensacji XX wieku".

W latach 2000−2001 powstała też radiowa wersja tego programu[2], która była emitowana na antenie Radia ZET. Postaciom historycznym użyczyli swoich głosów tak znani aktorzy, jak np. Jan Peszek, Jan Machulski, Marek Perepeczko, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Malajkat, Krzysztof Globisz, Adam Ferency, Radosław Pazura, Marek Kondrat, Olaf Lubaszenko.

W charakterystycznej czołówce programu jako podkład muzyczny wykorzystano kompozycję Josepha Irvinga States Evidence.

Od 2013 wybrane odcinki programu są powtarzane na kanale National Geographic Channel oraz TVP Historia.

6 listopada 2014 TVP i FOX International Channels podpisały umowę w sprawie wspólnej produkcji kolejnej serii 10 odcinków cyklu, które będą emitowane na antenach TVP1 i National Geographic Channel w kwietniu i maju 2015 [3]. Pierwszy odcinek został wyemitowany 12 kwietnia 2015 i dotyczył Rotmistrza Jerzego Sosnowskiego[4].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]