Sensacje XX wieku

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Skocz do: nawigacja, szukaj

Sensacje XX wieku – program telewizyjny, dotyczący historii XX wieku, emitowany przez TVP w latach 1983-2005, którego pomysłodawcą i autorem był Bogusław Wołoszański. Program miał na celu ukazanie mało znanych tajemnic, związanych głównie z II wojną światową, chociaż nie tylko. Powstało około tysiąc odcinków[1]. Niektórzy ludzie pasjonujący się Sensacjami XX wieku są zrzeszeni w Klubie Sensacji XX w.

W latach 2000−2001 powstała też radiowa wersja tego programu[2], która była emitowana na antenie Radia ZET. Postaciom historycznym użyczyli swoich głosów tak znani aktorzy, jak np. Jan Peszek, Jan Machulski, Marek Perepeczko, Krzysztof Kowalewski, Wojciech Malajkat, Krzysztof Globisz, Adam Ferency, Radosław Pazura, Marek Kondrat, Olaf Lubaszenko.

W charakterystycznej czołówce programu jako podkład muzyczny wykorzystano kompozycję Josepha Irvinga "States Evidence".

Od 2013 roku wybrane odcinki programu są powtarzane na kanale National Geographic Channel oraz TVP Historia.

6 listopada 2014 roku TVP i FOX International Channels podpisały umowę w sprawie wspólnej produkcji kolejnej serii 10 odcinków cyklu, które będą emitowane na antenach TVP1 i National Geographic Channel w kwietniu i listopadzie 2015 roku[3].

Zobacz też[edytuj | edytuj kod]

Przypisy

  1. Programy TV. woloszanski.com.
  2. Audycje radiowe. woloszanski.com.
  3. TVP i National Geographic Channel wyprodukują nowe odcinki "Sensacji XX wieku" (pol.). Wirtualnemedia.pl, 2014-11-07. [dostęp 2014-11-08].

Linki zewnętrzne[edytuj | edytuj kod]